Strona główna Bez kategorii Wybory w Świdnicy: frekwencja i kłopoty

Wybory w Świdnicy: frekwencja i kłopoty

2

Wiadomo już, ilu uprawnionych świdniczan do godziny 12.00 wzięło udział w głosowaniu na kandydatów do sejmu i senatu. Nie odnotowano incydentów, ale są pewne problemy.

wybory

Zdjęcie Artur Ciachowski

W całej Polsce do godziny 12.00 zagłosowało 4 955 286 osób, to jest 16,47% uprawnionych. W Świdnicy do lokali wyborczych poszło niewiele mniej, bo 16,29% osób. Tradycyjnie największy tłok był po zakończeniu nabożeństw w kościołach.

Frekwencja w gminach powiatu świdnickiego:

Dobromierz 11,81%

gmina Świdnica 12,42%

Świebodzice 15,91%

Jaworzyna Śląska 11,98%

Marcinowice 12,98%

Strzegom 12,09%

Żarów 11,20%

W Świdnicy ani powiecie świdnickim nie odnotowano incydentów czy przypadków łamania ciszy wyborczej. Pojawił się jednak problem. Niemal w ostatniej chwili z kandydowania do sejmu zrezygnowały dwie osoby z jednego komitetu wyborczego. Stało się to już po wydrukowaniu list i nazwiska tych osób nadal widnieją na karcie do głosowania. Każdy wyborca jest informowany o zmianie, jednak rodzi to wiele pytań, przede wszystkim o to, czy postawienie krzyżyka przy nazwisku którejś z tych osób sprawia, że głos jest nieważny. Jak wyjaśnia Okręgowa Komisja Wyborcza w Wałbrzychu, głos jest ważny i uznaje się, że został oddany na konkretny Komitet Wyborczy.

/asz/

Poprzedni artykułSokół za mocny dla MKS-u
Następny artykułCo na otwarcie Festiwalu Filmowego SPEKTRUM w Świdnicy?