Strona główna Kultura Po drugiej stronie słowa

Po drugiej stronie słowa [FESTIWAL LITERACKI]

0

Dobiegł końca drugi dzień festiwalu literackiego w Świdnicy, który przyniósł wiele wrażeń dla każdego, kto styka się z książką – zarówno dla młodego, jak i doświadczonego czytelnika, tego, któremu jeszcze książkę się czyta, oraz tego, kto czyta samodzielnie, a nawet dla tego, kto w niedalekiej przyszłości sam książkę będzie tworzył.

festiwal 1

Świetna zabawa, niezliczona ilość pytań i fantazyjne wypowiedzi towarzyszyły warsztatom „Ile warstw ma książka”, które poprowadził Jarosław Borowiec z wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy w Przedszkolu Promyk i Szkole Podstawowej nr 8.

Potem było poważnie, bo festiwal przeniósł się do biblioteki w II LO. Tam na czytelników czekała Agnieszka Kłos, wykładowczyni wrocławskiej ASP, która zawodowo pisze o sztuce i estetyce Holocaustu oraz jego związkach ze współczesnością. Autorka poprosiła, aby spotkanie odbywało się przy zgaszonym świetle. W tej intymnej atmosferze podjęła opowieść o współczesnych badaniach nad życiem więźniów obozów koncentracyjnych oraz wpływie doświadczenia obozowego na kolejne pokolenia, które dziedziczą podświadomie wojenną traumę – badacze posługują się tutaj terminem posttrauma.

Na koniec zrobiło się klimatycznie. W atmosferze kawiarnianego gwaru w Klubie Łaźnia spotkali się młodzi świdniccy adepci pióra z Jackiem Bierutem, wrocławskim pisarzem, krytykiem literackim i redaktorem, aby dyskutować o warsztacie poetyckim, możliwych formach jego wzbogacenia, a także o tym, czego poeta w swoich wierszach nie powinien robić. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza – wykładowa, w której Jacek Bierut wskazał reguły powstawania poezji, odwołując się przy tym do wiersza mistrza liryki polskiej – „Zawód literat” Tadeusza Różewicza. Druga – praktyczna, polegająca na pracy nad własnymi tekstami.

Dzisiaj do południa czekają nas spotkania z Tomaszem Hrynaczem (I LO, godz.10) i Karolem Maliszewskim (III LO, godz.11), a wieczorem projekcja filmu „Sprawa się rypła” i spotkanie autorskie z Ryszardem Latką (MBP, godz.18), który przed kilkunastoma dniami podczas gali otwierającej sezon kulturalny został uhonorowany przez prezydenta Świdnicy Nagrodą Kulturalną za całokształt twórczości.

Na Festiwal Literacki składają się dwa wydarzenia: Cztery Żywioły Słowa i PreTexty. Organizatorami są Świdnicki Ośrodek Kultury i Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza.

pretexty plakat

Poprzedni artykułKomisja Rewizyjna rozlicza Inwestycje Świdnickie
Następny artykułKary za nieuprzątnięte liście