Strona główna Sport Lekkoatletyka Międzynarodowa obsada Półmaratonu Świdnickiego

Międzynarodowa obsada Półmaratonu Świdnickiego

1

Aż 1200 uczestników wystartuje w I RST Półmaratonie Świdnickim. W tej grupie oczywiście najliczniejszą nacją będą Polacy, ale nie zabraknie też Kenijczyków, Ukraińców, Niemców, Hiszpanów, Francuzów, Węgrów, czy Norwegów. Wielkie lekkoatletyczne święto zaplanowano na sobotę, 7 listopada. W trakcie imprezy nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

CSC_5987

W Wieży Ratuszowej odbyła się dziś oficjalna konferencja zapowiadająca I RST Półmaraton Świdnicki, który od dawna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. – Cieszy bardzo duże zainteresowanie ze strony uczestników, cieszy bardzo dobra współpraca z Fundacją WroActiv, sponsorem tytularnym firmą RST, władzami Gminy Świdnica i Powiatu Świdnickiego. Dzięki temu bieg może wykroczyć także poza Świdnicę, a zawodnicy będą mieli możliwość podziwiania również pięknych terenów wokół naszego miasta. To pierwsza edycja Półmaratonu Świdnickiego, ale oczywiście będziemy starali się, aby impreza na stałe wpisała się do kalendarza naszych imprez sportowych – wyznaje Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. W naszym biegu wystartuje też spora grupa samorządowców i sympatyków biegania, na czele z Robertem Lewandowskim… – Zainteresowanie biegiem jest bardzo duże, oprócz Polaków na starcie zobaczymy także zawodniczki i zawodników z Kenii, Niemiec, Ukrainy, Hiszpanii, Francji, Węgier i Norwegii. Swój udział potwierdzili także samorządowcy – m.in.: prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który był chyba pierwszy, burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski, burmistrzowie Jawora, Jedliny-Zdrój – dodaje prezydent Moskal-Słaniewska.

Mamy nadzieję, że pogoda dopisze, bo to jest niezmiernie ważne. Cieszę się, że Gmina Świdnica mogła włączyć się w pomoc przy organizacji Półmaratonu Świdnickiego. Odrobiliśmy z pewnością lekcję z poprzednich imprez kolarskich i rajdów samochodowych i już teraz rozpoczęliśmy akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców odnośnie planowanych utrudnień. W pomoc przy zabezpieczeniu biegu zaangażowani będą m.in. wolontariusze z Gimnazjum w Lutomi – mówi wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.

CSC_5986

Trasa I RST Półmaratonu Świdnickiego planowana była na trzy sposoby, ale w końcu wygrał oczywiście jeden start: Rynek – Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyna Dolna – Przyjaźni – Zielona – Śląska – meta: Stadion OSiR. – Wstępnie start i meta planowane były w Rynku, ale to wiązałoby się ze sparaliżowaniem dużej części miasta na dobrych kilka godzin. To zatem było nie do przyjęcia. Drugi pomysł to bieg w okolicy Zalewu Witoszówka, a następnie obranie kierunku Witoszów Dolny, Bystrzyca Dolna – tu z kolei przeszkodą okazały się inwestycje drogowe – ocenia wicestarosta Zygmunt Worsa, który sam planuje przebiec 7 listopada kilka kilometrów.

Lista zgłoszeń jest już zamknięta. Początkowo limit wynosił 1000 zawodników, ale ze względu na duże zainteresowanie podniesiono go do 1200 uczestników. Tyle też przygotowano pamiątkowych medali. – Nie chcemy bić żadnych rekordów, chcemy zrobić po prostu dobrą imprezę. To pierwsza edycja i pewnego rodzaju przetarcie. Uważam, że 7 listopada to niezły termin, gdyż w okolicy nie ma żadnych konkurencyjnych biegów, a wychodzę zawsze z założenia, że nikomu nie powinno się wchodzić w drogę. Jestem bardzo mile zaskoczona olbrzymim zainteresowaniem biegiem ze strony władz lokalnych i pomocą w zorganizowaniu przedsięwzięcia. W trakcie trwania imprezy odbędą się też biegi dla najmłodszych osób. Przygotowano też wiele atrakcyjnych nagród i wyróżnień, jak choćby dla najlepszego świdniczanina, najlepszej świdniczanki i najmłodszego świdniczanina – mówi Danuta Pilarz-Małkiewicz, prezes Fundacji WroActiv. Swojego zadowolenia z organizacji I RST Półmaratonu Świdnickiego nie ukrywa też dyrektor firmy RST – sponsora tytularnego imprezy Piotr Bar.

Imprezę honorowym patronatem objęli także mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek, a także nasz 104-letni sprinter ze Świdnicy Pan Stanisław Kowalski. I RST Półmaraton Świdnicki zaplanowano na sobotę, 7 listopada. Wszelkie szczegóły na stronie: http://polmaraton.swidnica.pl/

/MDvR/

Poprzedni artykułBez biletu we Wszystkich Świętych
Następny artykuł„Złoty gol” dał awans szóstce