Strona główna Bez kategorii Koperty nie ma, mandatu nie będzie

Koperty nie ma, mandatu nie będzie

3

Mimo obietnic koperty wyznaczające miejsca dla niepełnosprawnych na wielu świdnickich ulicach nadal nie zostały odmalowane – alarmuje czytelnik Swidnica24.pl. Urząd wskazuje na liczne przeszkody i znów obiecuje odświeżenie linii. Bez poziomego oznakowania nie można karać kierowców bez uprawnień.

miejsce parkingowe 1

Po białej kopercie nie ma śladu m.in. na ulicy Długiej.

O sprawie znikających poziomych oznaczeń miejsc postojowych dla niepełnosprawnych pisaliśmy w lipcu. Wówczas padła deklaracja odmalowania oznakowań. – Ale ponieważ nic nie zostało zrealizowane z tego, co obiecywała pani rzecznik Urzędu Miejskiego (koperty nie zostały pomalowane, nie było też żadnej informacji o zamiarze ich malowania. Np. na Franciszkańskiej, Grodzkiej) koperty są coraz mniej widoczne i nie dziwię się już „normalnym” kierowcom, że nie wiedzą gdzie jest dokładnie to miejsce dla inwalidów. Patrole Straży Miejskiej nie są zainteresowane kontrolą legalności parkowania na tych miejscach. A już 'wolna amerykanka” panuje w dni Giełdy Staroci. Łamane są wszelkie przepisy ruchu drogowego – po raz drugi alarmuje pan Adam. – Wydaje mi się, że uczenie przestrzegania prawa zaczyna się także od takich drobnych spraw. Odpowiedź strażnika „a gdzie mają stawać? Urzędnik źle postawił znaki” jest kiepską prognozą dla efektów takiej nauki.

Malowanie miejsc parkingowych stanowi największy problem przy odnawianiu oznakowania. Problem spowodowany jest faktem, że parkingi zwykle są zastawione samochodami, a wówczas malowanie nie jest możliwe. Przypomnę, że podejmowano różne próby: oznakowanie, że w dniu… będzie malowanie, apele w prasie, współdziałanie z lokalnymi wolontariuszami itp. Skutek tych działań nie był zadowalający. Aby problem rozwiązać zaprosiliśmy firmę malującą jeszcze raz w sierpniu br. I rzeczywiście firma namalowała dużo znaków, które były opuszczone w maju i czerwcu. Z końcem sierpnia firma wyjechała ze Świdnicy i niestety nie udało się jej pomalować wszystkich miejsc – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy. – „Koperty” dla niepełnosprawnych poza oznakowaniem poziomym posiadają również oznakowanie pionowe, które jest czytelne dla kierowców. Głównie problem dotyczy kopert malowanych na kostce granitowej, czyli w obszarze starówki. Dlatego podjęliśmy rozmowy z lokalną firmą, by te pojedyncze miejsca mogła, na nasze zlecenie, pomalować. Gdy tylko firma pozyska szablon znaku T-29 (wózek inwalidzki), te ważne miejsca zostaną odnowione.

Zgodnie z wprowadzonym w kwietniu nowym taryfikatorem mandatów, zaparkowanie na miejscu zastrzeżonym dla osób niepełnosprawnych przez nieuprawnionego kierowcę kosztuje 800 złotych. Żeby jednak móc wyegzekwować karę, miejsce musi być oznakowane zgodnie z przepisami. Bez namalowanej koperty sam pionowy znak nic nie znaczy: „Stanowiska postojowe wyznacza się znakami pionowymi: D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” z tabliczką T-29 „tabliczka informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej”, oraz poziomymi: P-20 „koperta” wraz z P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” – Prawo o ruchu drogowym.

/red./

 

Poprzedni artykuł6 medali z Trutnova
Następny artykułGowin z wyborczą wizytą w Świdnicy