Strona główna Bez kategorii Więźniowie wybrali. Co jeszcze na Okiem Młodych?

Więźniowie wybrali. Co jeszcze na Okiem Młodych?

0
Podczas specjalnego spotkania w Areszcie Śledczym w Świdnicy, poznaliśmy laureata nagrody „Kinematografek”: osadzeni wybrali film „Trampkarze” Marcina Filipowicza.
OM 2

Współpraca festiwalu filmów dokumentalnych „Okiem Młodych” z Aresztem Śledczym w Świdnicy trwa od początków imprezy. Podczas zamkniętych pokazów osadzeni w świdnickim zakładzie mają okazję oglądać wybór najciekawszych filmów dokumentalnych, brać udział w spotkaniach z reżyserami i animatorami kultury, a od szóstej edycji oglądają też filmy startujące w Konkursie Polskim i wybierają swojego faworyta. Tym samym „Okiem Młodych” zyskuje nowy wymiar: staje się ważnym elementem procesu resocjalizacji.

„Trampkarze” Marcina Filipowicza to historia dwóch braci, 14-letniego Mateusza i 13-letniego Łukasza. Chłopcy wspólnie dzielą wielkie marzenie: chcą zostać sławnymi piłkarzami. Razem trenują, uczą się i przygotowują do kolejnych meczy. W tle obserwujemy relację chłopców z ich ojcem oraz codzienne życie w górskiej wsi. Ciepły, znakomicie sfilmowany przez Marcina Łaskawca i Weronikę Bliską obraz Marcina Filipowicza ujmuje prostotą oraz emocjonalną szczerością w portretowaniu swoich bohaterów.
OM 1
Przed nami ostatnie dwa dni z festiwalem „Okiem Młodych” w Świdnicy. Jeszcze dziś: trzeci blok filmów w Konkursie Polskim, pokaz dokumentów startujących w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych oraz ostatnie trzy części serialu „Gottland”, powstałego na podstawie bestsellerowego reportażu Mariusza Szczygła. Wieczorem zabawa przy muzyce zespołu NOHONO w niecodziennym miejscu – w przestrzeni dworca Świdnica Miasto.O „Gottlandzie” Mariusza Szczygła słyszał pewnie każdy, kto kiedykolwiek interesował się Czechami. Doskonały zbiór reportaży wzmocnił obecną już wcześniej w Polsce falę czechofilii. W Czechach właśnie ruszyła internetowa przedsprzedaż osiemnastego (!) dodruku książki. Filmy inspirowane tekstami Szczygła zrealizowali dorastający czescy filmowcy z praskiej szkoły filmowej. Różnorodne formalnie epizody różnią się od dopracowanych i naznaczonych czułym podejściem tekstów autora. Odkrywają przy tym kolejne pola interpretacji historii naszych południowych sąsiadów i odsłaniają bardziej dramatyczne i krytyczne podejście Czechów do własnej historii. Pokaz ostatnich trzech części serialu dokumentalnego „Gottland” dziś o 15:15 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Dziś o 17:15 widzowie zobaczą ostatni, trzeci blok filmów startujących w Konkursie Polskim, a o 19:15 zapraszamy na seans dokumentów walczących o nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych.

Laureatów jury przedstawi podczas ceremonii zamknięcia Festiwalu,  w niedzielę o godzinie 19:00.

W sobotę i niedzielę warto przyjrzeć się też programowi sekcji „Dokument_CZ”. Przed nami m.in. pokaz „Zawsze razem. Czeskie flamenco” Evy Tomanovej (27/09, godz. 16:00) – historii próby budowania prywatnego raju z dala od cywilizacji oraz laureata nagrody dla najlepszego czeskiego filmu dokumentalnego 2012 na Festiwalu w Jihlavie „Pod słońcem ciemność” w reżyserii Martina Marečka (26/09, godz. 13:00). Polską premierą podczas „Okiem Młodych” będzie pokaz „Dobrze nam razem” w reżyserii Sašy Dlouhý’ego – niezwykłej opowieści o znajdującym się na terenie ChRL Mieście Chińsko-Czechosłowackiej Przyjaźni, któremu początek dał w latach 50. prezent czeskich rolników dla kolegów po fachu z Państwa Środka.

Filmem zamknięcia 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych będzie „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki, który wczoraj zdobył główną nagrodę na najważniejszej rosyjskiej imprezie poświęconej dokumentalistyce – festiwalu Flahertiana.

O 22:00 organizatorzy zapraszają na koncert młodej gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej, czyli zespołu NOHONO. Będziemy wspólnie bawić się w przestrzeni dworca Świdnica Miasto.

Na 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej szczegółów znajdą Państwo na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie.
Poprzedni artykułStrażacy ratowali płonący kościół [FOTO]
Następny artykułOrtograficzna noc w muzeum [FOTO]