Strona główna Bez kategorii Świątynia odsłania nowe tajemnice

Świątynia odsłania nowe tajemnice

2

Opisy życia zmarłych parafian, deski z podpisami budowniczych, kartki ukryte za obrazami. Świdnicki Kościół Pokoju i jego otoczenie przy każdej renowacji odkrywają tajemnice z przeszłości.  Trwające od kilku miesięcy prace w ramach największego w ostatnich latach projektu odnowy świątyni i placu Pokoju przyniosły kolejną niespodziankę. W organach ukryty był „Walc dla cesarzowej”.

Luter

Kilka dokumentów muzycznych z zapisem nutowym odnalazł Christian Scheffler, organmistrz zajmujący się renowacją wielkich organów ze świdnickiego Kościoła Pokoju. Podczas jednego z wcześniejszych remontów kartki zostały wklejone w instrument, prawdopodobnie do uszczelnienia kanałów powietrznych.

walc

Klej poważnie uszkodził muzykalia, ale w nagłówku można odczytać „walc” oraz „wykonanie gwardii cesarskiej”. – Partytura przedstawia początek walca w tonacji a-moll, który z pewnością został napisany dla tutejszych organów. Kompozytorem walca mógł być Carl Maria von Weber.

– Nie mamy bezpośredniego dowodu, ale wskazuje na to stylistyka – mówi dr Stephan Aderhold, muzykolog. Utwór ukazał się po raz pierwszy drukiem w 1812 roku w Lipsku pod tytułem „Dwanaście ulubionych walców cesarzowej Francji Marie Louise wykonanych na jej przyjazd do Strassburga przez Gwardię Cesarską [pierwszy przekaz Kühnela w Lipsku]”. Nie wiemy, kiedy utwór został umieszczony w świdnickich organach. Mógł to być jeden z kolejnych remontów instrumentu w 1825 (Thomas Koded), 1835 (bracia Schlag), 1850 (Adolph Alexander Lummert wzgl. Lammert), 1880 (Heinrich Schlag) lub w 1909 roku (Schlag&synowie). Nie mamy również pewności, czy walc był wykonywany przez garnizon świdnicki. Być może zabrzmi w 2016 roku, kiedy zakończy się remont organów.

/informacja pochodzi ze strony luterańskaenklawa.pl/

***

Od grudnia 2014 w kompleksie placu Pokoju prowadzone są prace restauratorskie, finansowane z  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Inwestycje pochłoną w sumie aż 14 milionów złotych. Do kwietnia 2016 roku prace będą prowadzone zarówno w Kościele Pokoju, jak i w jego najbliższym otoczeniu. W świątyni zostaną poddane konserwacji organy firmy Schlag und Söhne z barokowym prospektem. Na placu Pokoju będzie prowadzona rewitalizacja cmentarza, polegająca na konserwacji XVII-wiecznego muru otaczającego plac Pokoju oraz najcenniejszych epitafiów. Pracami objęta zostanie także plebania, w której powstanie Dolnośląski Instytut Ewangelicki, gdzie bezpieczne miejsce znajdą stare druki, rękopisy i książki z kościelnego archiwum.  Zbiory, których niezwykłość polega na ciągłości od XVII do XX wieku, tworzą jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce. Wśród nich jest dwieście Biblii z czerpanego papieru oprawnych w drewno i tłoczoną skórę, które tworzą kolekcję, jaka nie ma sobie równych (najstarsza pochodzi z 1630 roku).

Poprzedni artykułNH Nachod lepszy od ŚKPR-u
Następny artykułTragedia na krajowej 35-tce