Strona główna Bez kategorii Pociąg szybciej nie pojedzie

Pociąg szybciej nie pojedzie

7

Szynobus trasy Świdnica-Wrocław nie pokona szybciej niż obecnie. Korzystna zmiana miała nastąpić po gruntownym remoncie 10-kilometrowego odcinka linii 137 do Jaworzyny. Nie nastąpi, bo remontu nie będzie. Apel i 1600 podpisów świdniczan nie zmieniły decyzji ministra infrastruktury.

peron

Na modernizacje sieci kolejowej planuje się przeznaczyć ponad 65 miliardów złotych z funduszy europejskich oraz budżetu państwa. Po przeanalizowaniu zadań zawartych w projekcie Krajowego Programu Kolejowego na lata 2014 – 2023, zadanie: „Modernizacja linii kolejowej 137 Katowice – Legnica na odcinku Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska” znalazła się w puli rezerwowej, tzn. gdy znajdą się oszczędności z inwestycji podstawowych, wówczas środki przejdą na realizację punktów z puli rezerwowej.  Świdnickie Forum Rozwoju zainicjowało akcję zbiórki podpisów pod apelem do  Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju, współpracując przy tym z Sowiogórskim Bractwem Kolejowym oraz poseł  Teresą Świło. Akcja trwała krótkie, ale intensywne dwa tygodnie. Podpisy zbieraliśmy w różnych częściach miasta, składali je mieszkańcy Świdnicy, powiatu oraz turyści. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, zdobyliśmy ponad 1600 podpisów pod apelem o remont odcinka do Świdnicy. Poparcie mieszkańców dla tej inwestycji okazało się jednym z największych w kraju (na trzecim miejscu pod względem liczby złożonych podpisów – informują organizatorzy akcji.

Niestety, na posiedzeniu Rady Ministrów RP , członkowie rządu przyjęli KPK 2014 – 2023, bez zmian przy punkcie „świdnickim”. Odrzucono przy okazji wszystkie pozostałe wnioski z innych miast, które brały udział w konsultacjach. Zastanawiamy się, jaki jest cel ogłaszania obywatelskich konsultacji, skoro głos tysięcy obywateli i tak jest zazwyczaj ignorowany.My, jako Świdnickie Forum Rozwoju, uczestniczące aktywnie w sprawach bieżących miasta, nie poddamy się, będziemy nadal walczyć o lepsze skomunikowanie naszego miasta z Wrocławiem i Wałbrzychem – zapowiadają członkowie SFR i Bractwa i dziękują wszystkim, którzy włączyli się do akcji poparcia dla remontu linii kolejowej.

Poprzedni artykułZwycięstwo bez straty gola
Następny artykułSezon otwarty, nagrody wręczone [FOTO]