Strona główna Bez kategorii Gdzie jest złoty pociąg?

Gdzie jest złoty pociąg? [Gala Parowozów]

0

Gdzie jest i co zostało załadowane do wagonów pociągu, który podobno został odkryty na 65 kilometrze linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych – te pytania od kilku tygodni nie dają spokoju odkrywcom i poszukiwaczom skarbów. Spekulacji przybywa z każdym dniem, pojawiają się także kolejne doniesienia o cudownych odkryciach. Zagadka stała się pretekstem do przygotowania inscenizacji i debaty specjalistów podczas rozpoczynającej się jutro Gali Parowozów w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej 2013__17

W sobotę 12 września 2015 r. z okazji V Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw – Gala Parowozów 2015, zapraszamy serdecznie na wieczorny spektakl poświęcony temu odkryciu. Grupy rekonstrukcji historycznej, czynne parowozy i autentyczny improwizowany niemiecki wagon pancerny będą czekały na widzów – zachęcają organizatorzy

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również debata ekspertów, do której zaproszono uznane autorytety w dziedzinie ochrony zabytków, archeologii i historii. Swój udział zapowiedzieli – prof. Jan Kęsik z Instytutu Historii UWr – historyk techniki, kierownik Zakładu Historii Kultury Materialnej UWr, dr Stefan Kaiser – Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Rattingen, dr Piotr Gerber – architekt, ekspert w dziedzinie architektury przemysłowej, dr Andrzej Sośnierz z Fundacji Zamku Chudów, ekspert w dziedzinie archeologii, p. Rainer Sachs z Atachee Kulturalny Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu, znawca dziejów Śląska oraz  p. Melitta Sallai, rezydentka dworu w Morawie k. Strzegomia, naoczny świadek ewakuacji bezcennych dzieł sztuki pochodzących także z polskich kolekcji w 1945 r., red. Joanna Lamparska, dziennikarka, pisarka, podróżniczka, która od wielu lat zajmuje się tajemnicami Dolnego Śląska. W debacie udział weźmie również mec. Jarosław Chmielowski, pełnomocnik p.Kopra i p. Richtera – odkrywców „Złotego Pociągu”..

Spektakl i debata ekspertów rozpoczną się ok. godz. 20:00 w hali dawnej Parowozowni na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Plakat-Gala-Parowozów-2015-SPN

Poprzedni artykułSpektakl o świdniczanach na dworcu PKP
Następny artykułPolecamy: Martyna Wojciechowska „Przesunąć horyzont”