Strona główna Bez kategorii Międzynarodowo w świdnickim teatrze

Międzynarodowo w świdnickim teatrze

0

Od 6 sierpnia Strzegom gości zespoły folklorystyczne z Polski i świata. Trzy z nich wystąpią również w Świdnicy już w najbliższą niedzielę.

Nowa Zelandia

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na prezentacje artystyczne zespołów folklorystycznych w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Strzegom 2015. W niedzielę, 9 sierpnia o godz. 17.00 na deskach świdnickiego teatru wystąpi Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu (Egipt) i Zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii oraz Zespół Tańca Narodowego i Estradowego Krąg ze Świdnicy.

Kultura i historia Egiptu jest bliska wielu Polakom z racji podstawowej edukacji szkolnej. Tłumy naszych rodaków przez cały rok wylatują nad Morze Czerwone, by poleniuchować w egipskich kurortach, zwiedzić kairskie muzea, skosztować aromatycznej kawy i pyknąć fajkę wodną. Niemniej jednak miło będzie zobaczyć na świdnickiej scenie Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu. Pogoda zapowiada się iście egipska.

O wiele bardziej oryginalnym i egzotycznym zespołem będzie dla świdniczan zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii. To najpiękniejsze miejsce na ziemi  zostało okrzyknięte cudem świata. Na magicznej wyspie kręcone były sceny do filmu „Władca pierścieni”. Nowa Zelandia to krystalicznie czysta woda wokół, malownicze fiordy, unikalne lodowce, lecznicze bagna, gejzery, uzdrowiska, setki delfinów, wypasające się na zielonych pastwiskach owce i krajobrazy zapierające dech w piersiach. Właśnie z takiego miejsca przyjeżdżają nasi goście festiwalowi, przywożąc  powiew bogatej historii  i piękno zaklęte w zaczarowanej wyspie, nazywanej Białą Wyspą, ponieważ Nowa Zelandia spowita jest w chmury białej pary wydobywającej się z czynnego wulkanu.

Zespół liczy jedynie 5 osób, ale rekompensuje to niezwykłą widowiskowością na scenie, oryginalnym i barwnymi  oraz egzotycznymi strojami. Repertuar nawiązuję do bogatej kultury Maorysów,  wojowników walczących o przetrwanie. Obecnie na wyspie zamieszkuje ich jedynie 10%, pozostała ludność to osadnicy.

Wstęp na koncert bezpłatny.

Poprzedni artykułKatastrofalna susza w lasach
Następny artykułPolecamy: „Jądro dziwności. Nowa Rosja”