Strona główna Kultura Literacko-artystyczne PreTEXTY także w Świdnicy

Literacko-artystyczne PreTEXTY także w Świdnicy

0

Po trzyletniej przerwie na Dolny Śląsk powracają „preTEXTY” – objazdowy festiwal literacko-artystyczny, przygotowywany przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. Tym razem impreza zawita do 8 miast województwa i będą to: Wałbrzych, Kowary, Bielawa, Nowa Ruda, Legnica, Jawor, Świdnica, Strzelin. Początek 25 września w Wałbrzychu, a finał 18 października w Strzelinie.

pretexty
Wśród zaproszonych na czwartą edycję festiwalu autorów znaleźli się m.in.: Jakub Żulczyk, Wojciech Chmielarz, Darek Foks, Karol Maliszewski, Szczepan Kopyt, Agnieszka Kłos, Jacek Bierut czy Klara Nowakowska. Z koncertami wystąpią chociażby Kormorany, Babu Król i Chain Smokers. „preTEXTY” to także warsztaty dla dzieci, konkursy literackie, performanse Adama Kaczanowskiego.

Pośród festiwalowych nowości znalazły się panele dyskusyjne o regionie, związane z portalem Dolnośląskość.pl. Odkrywamy Dolny Śląsk (www.dolnoslaskosc.pl) i przeznaczone dla wszystkich miłośników regionu dolnośląskiego. Podczas festiwalu swoją premierę będzie miał także specjalny numer Magazynu Materiałów Literackich „Cegła”, wydany na papierze czerpanym z Dusznik Zdroju.

Świeżym elementem będzie też przegląd filmowy. W jego ramach pokazane zostaną filmy kręcone na Dolnym Śląsku oraz będące adaptacjami literatury, jak: „Weiser” Wojciecha Marczewskiego, realizowany m.in. w Wałbrzychu i Rudawach Janowickich na podstawie powieści „Weiser Dawidek” Pawła Huellego, czy „Feniks” Christiana Petzolda, kręcony m.in. w Legnicy i we Wrocławiu.

Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad tendencją do centralizacji życia kulturalnego; przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław, w połączeniu z ogólnie mniejszymi możliwościami (infrastrukturalnymi, instytucjonalnymi) ośrodków regionalnych, skutkuje ich coraz większym odcięciem od najbardziej żywotnego nurtu kultury współczesnej. Wciągnięcie odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej oraz, przede wszystkim, ożywienie struktur lokalnych – takie cele postawiliśmy przed festiwalem. Impreza odbywa się w ramach odchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Szczegóły na stronie imprezy: www.festiwalpretexty.pl.

Harmonogram:
25, 27 września – Wałbrzych
26-27 września – Kowary
2-3 października – Bielawa, Nowa Ruda
9-10 października – Legnica, Jawor
15-17 października – Świdnica
17-18 października – Strzelin

Poprzedni artykułŚKPR nadal w I lidze!
Następny artykułDworzec autobusowy w Świdnicy od 1 września