Strona główna Bez kategorii Zamiast parku rozrywki będzie cmentarz

Zamiast parku rozrywki będzie cmentarz

16

Miała być milionowa inwestycja i park rodzinny na prawie czterech hektarach po zlikwidowanych ogrodach działkowych. Z tych planów nic nie wyszło. W tym miejscu powstanie 5-hektarowy cmentarz. Miasto w styczniu za 1% wartości sprzedało świdnickiej parafii katedralnej dwie działki między ulicami Śląską a Sprzymierzeńców. Parafia właśnie pozyskuje pozwolenia na budowę nekropolii.

cmentarz

Działki pod cmentarz znajdują się między ulicami Śląską i Sprzymierzeńców, poniżej cmentarza przy al. Brzozowej.

7 czerwca 2013 roku Rada Miejska Świdnicy wyraziła zgodę na wydzierżawienie kilku działek na Rodzinny Park Rozrywki, mimo że wątpliwości budziła bliskość cmentarza przy alei Brzozowej. Umowa miała być podpisana na 15 lat, a inwestor deklarował inwestycję w wysokości miliona złotych. O planach radni mówili z dużym entuzjazmem:

– Z tych planów nic nie wyszło, inwestor wkrótce potem wycofał się – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy. Rok później, w czerwcu 2014 roku Rada Miejska poprzedniej kadencji zadecydowała o sprzedaży dwóch działek przy ulicy Śląskiej, w bezpośredniej bliskości cmentarza przy al. Brzozowej, parafii rzymskokatolickiej pw. św.św. Stanisława i Wacława. W uchwale znalazł się zapis o zastosowaniu 99% bonifikaty ze względu na sakralny cel planowanej inwestycji.

Umowa notarialna z parafią została podpisana 28 stycznia tego roku. Działki o łącznej powierzchni prawie 5 hektarów (część terenu pokrywa się z miejscem, na którym miał powstać Park Rodzinny) zostały sprzedane za 19 548,51 zł. Jak przyznaje ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy świdnickiej kurii, przeprowadzone zostały pierwsze prace niwelacyjne, ale z budowa rozpocznie się dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń. Zgodnie z umową, na realizacje parafia ma 4 lata. Nie wiadomo, ile miejsc pochówku powstanie na nowym miejscu, na pewno jednak ich liczba będzie podobna do tej na „starym” cmentarzu. Nekropolia przy al. Brzozowej, która powstała w 1888 roku i od wielu lat jest już zamknięta, ma powierzchnię 4,2 hektara.

W Świdnicy zmarli chowani są na dwóch cmentarzach komunalnych, przy czym miejsca przy ul. Łukasińskiego pozyskiwane są tylko po likwidacji grobów. Cmentarz przy ulicy Słowiańskiej zabezpieczy potrzeby miasta na najwyżej 6 lat.

/asz/

Poprzedni artykułWygodniej na trasach powiatowych
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR]