Strona główna Temat dnia Na wycieczkę parowozem!

Na wycieczkę parowozem! [ROZKŁAD JAZDY]

0

Po  latach przerwy już 4 lipca wracają kursy pociągów z parowozem. Zabytkowe składy będą kursowały z Jaworzyny do Świdnicy i z powrotem aż do końca września.

TP__9084

Dzięki staraniom Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, we współpracy z Przewozami Regionalnymi Sp. z o.o. a także Miastem Świdnica, Starostwem Powiatowym w Świdnicy oraz PKP PLK S.A., po prawie 20 latach na Przedgórze Sudeckie powracają parowozy. Od najbliższego weekendu – 4 i 5 lipca – lokomotywa parowa TKt48-18 oraz dwa zabytkowe wagony osobowe Ci28 z 1928 r. realizować będą połączenia kolejowe na trasie Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl. w ramach Wakacyjnego Pociągu Muzealnego. W każdą niedzielę i każdą sobotę aż do 13.09.2015 r. (II dzień Gali Parowozów) na Podsudecką Magistralę Kolejową wyruszą dwa pociągi dziennie – poranny Gryf (legendarna bestia umieszczona w herbie Świdnicy) oraz popołudniowy Fryderyk (Fryderyk II Wielki – pruski władca, który umieścił na terenie dzisiejszej Jaworzyny Śl. swój ufortyfikowany obóz, w którym przebywał i od którego wzięła się historyczna nazwa miasta – Königszelt – królewski namiot).

***

GRYF

10:05 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)
10:20 ŚWIDNICA MIASTO

10:45 ŚWIDNICA MIASTO
11:00 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)

***

FRYDERYK

12:50 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)
13:05 ŚWIDNICA MIASTO

13:30 ŚWIDNICA MIASTO
13:45 JAWORZYNA ŚL. (Stacja PKP)

***

Bilet na przejazd pociągami Fryderyk i Gryf uprawnia do 10% rabatu przy zakupie biletu wstępu do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w dniu przejazdu.

Podróżni mogą zakupić bilety w jedną lub dwie strony. Przy zakupie biletu w dwie strony podróż do Świdnicy można odbyć GRYFEM a drogę powrotną FRYDERYKIEM. W ten sposób zyskujecie Państwo blisko 3h na odbycie spaceru śladami zabytków architektury Świdnicy.

Sprzedaż biletów na przejazdy pociągami GRYF i FRYDERYK odbywa się wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej www.biletyregionalne.pl lub bezpośrednio u Kierownika Pociągu. Liczba miejsc w wagonach jest ograniczona (92 miejsca siedzące).

Nad bezpieczeństwem podróżnych w trakcie przejazdu czuwa Drużyna Konduktorska, w skład której wchodzi Kierownik Pociągu oraz Konduktor – Przewodnik.

 Historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Od tego czasu łączy Legnicę z Katowicami.
Ceny biletówBilet w dwie strony (Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl.)Dorośli: 24.00 zł / os.

Dzieci i młodzież ucząca się: zniżki  wg uprawnień do ulgowych przejazdów koleją w komunikacji krajowej.

Bilet w jedną stronę (Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto lub Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl.)

Dorośli: 14.00 zł / os.

Dzieci i młodzież ucząca się: zniżki  wg uprawnień do ulgowych przejazdów koleją w komunikacji krajowej.

 

Poprzedni artykułPoszukaj świętych w Świdnicy
Następny artykułRuchy kadrowe w ŚKPR-ze