Strona główna Kultura Żywiołak gwiazdą “Truskawki”

Żywiołak gwiazdą “Truskawki”

0

Za niespełna dwa tygodnie, 11 lipca Świdnica zaprasza na kolejny  plenerowy finał przeglądu muzycznego Truskawka. Oprócz 5 zespołów konkursowych wystąpi również folkmetalowy Żywiołak.

zywiolak_photo 2

Żywiołak to grupa założona w 2005 roku w Warszawie przez lirnika Roberta Jaworskiego (ex-Kapela ze Wsi Warszawa), oraz Roberta Wasilewskiego (Open Folk). Grupa ma na swoim koncie takie wydawnictwa jak “Muzyka psychodelicznej świtezianki”, “Nowa Ex-Tradycja” i “Globalna Wiocha” oraz wiele nagród m.in. Prezesa Polskiego Radia na festiwalu “Nowa tradycja”. Kolejna płyta grupy pt: “Obyczaje śmiertelne”, nad którą muzycy obecnie pracują, poprzedzona zostanie EP-ką “Muzyka Psychoaktywnego Stolema”. Materiał z obu krążków oparty będzie w większości na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w “Rok Kolberga”. Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu “Pomorze”, studiowanego przez Jaworskiego “niczym Biblia”. Zespół występował m.in. na festiwalach Open’er, Przystanek Woodstock i Castle Party oraz w Niemczech, Norwegii, Danii, Czechach na Węgrzech Litwie i na Syberii.

Truskawka to jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku przeglądów muzycznych, mający swoje początki jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Impreza skierowana jest do młodych wykonawców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na ścieżce koncertowej. Udział w przeglądzie daje najlepszym możliwość zaprezentowania się na scenie plenerowej przed headlinerem (gwiazdą wieczoru) i walki o nagrodę finansową w wysokości 2000 zł. W tym roku podczas eliminacji w Klubie Bolko jury wyłoniło finalistów w składzie: Endline (Świdnica/Wrocław), Kwestia Czasu (Bielawa), Angry Again (Wałbrzych/Świebodzice), Comin (Wałbrzych), The Inżyniers (Świdnica/Wrocław).

Truskawka odbędzie się w sobotę 11 lipca w Świdnicy a wstęp będzie bezpłatny. Szczegółowe informacje o wydarzeniu i wykonawcach można znaleźć na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury