Strona główna Temat dnia Świdnica w prestiżowym „Kanonie Miejsc Historycznych”

Świdnica w prestiżowym „Kanonie Miejsc Historycznych”

1

Świdnica znalazła się w prestiżowym gronie 41 miejsc o kluczowej wartości historycznej, a o wyborze miasta zdecydowała spuścizna protestantyzmu i unikalny Kościół Pokoju.  23 czerwca w Łazienkach Królewskich zostały ogłoszone  założenia projektu  „Kanon Miejsc Historycznych”. W uroczystości w Warszawie wzięli udział biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Pytel wraz z małżonką Bożeną Pytel oraz zastępca prezydenta miasta Szymon Chojnowski.

kosciol_pokoju

Projekt, realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków jest istotnym elementem  ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej. Prezentuje miejsca, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i spuścizny kulturowej.

Selekcji miejsc historycznych dokonali eksperci i badacze historii pod egidą Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, przy zachowaniu kryterium geograficznego i wagi poszczególnych obiektów dla historii Polski. Całość zawiera klucz historyczny i zachowuje chronologię – tak, aby tworzyć spójną narrację i nieść walor edukacyjny. Jest to lista obowiązkowa zabytków i miejscowości w Polsce dla spragnionych wiedzy turystów, uczniów i studentów. Jak powiedział na spotkaniu sekretarz stanu Piotr Żuchowski – Kanon stanie się okazją do szeroko zakrojonych działań promocyjnych wybranych miast i zabytków.

Dotychczas, niestety, Świdnicy nie udało się uwzględnić nawet w kampanii na szczeblu regionalnym, choćby w projekcie Tajemniczy Dolny Śląsk, dlatego tym bardziej zaszczyceni jesteśmy, że znaleźliśmy się w tak dużym projekcie ponadregionalnym. Włączenie Świdnicy w ogólnopolską kampanię informacyjną, to bezprecedensowa możliwość promocji turystycznej w kraju i za granicą. W naszym regionie tylko Wrocław, Legnickie Pole i Świdnica dostąpiły tego zaszczytu. To naprawdę prestiżowa i ekskluzywna lista, szczególne wyróżnienie. Miejmy nadzieję, że dzięki temu Kościół Pokoju i całe nasze miasto będą jeszcze bardziej zyskiwać na atrakcyjności turystycznej – podsumowuje Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta.

kanon
Więcej informacji o projekcie na stronie: miejscahistoryczne.pl

Poprzedni artykułAbsolwenci na szóstkę nagrodzeni
Następny artykułKrajanka tytoniowa za 50 tysięcy