Strona główna Wydarzenia Świdnica Sukces uczennicy świdnickiej „jedynki”

Sukces uczennicy świdnickiej „jedynki”

0

Weronika Trojan, uczennica klasy 6 b Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Świdnicy, zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień”.

Weronika Trojan

Zmagania finałowe przeprowadzono 22 maja 2015 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ostatnie zadanie konkursowe polegało na napisaniu opowiadania inspirowanego historyjką obrazkową.  Po ogłoszeniu wyników Weronika otrzymała tytuł Laureatki i dostała zaproszenie  na uroczystość wręczenia nagród w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Praca literacka zdolnej uczennicy została opublikowana w książce „Tak napisali najlepsi”.

Ideą Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „ Z poprawną polszczyzną na co dzień” jest propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. Zmagania miały już jedenastą edycję.
Konkurs składa się z trzech etapów: I etap polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania testowe, II na przeredagowaniu tekstu tak, aby wypowiedź spełniała kryterium poprawności językowej. Zaś podczas III etapu (finał ogólnopolski) uczestnicy mieli napisać opowiadanie do historyjki obrazkowej. Jury konkursu to nauczyciele języka polskiego, dziennikarze, politycy i aktorzy.

/opr. red./