Strona główna Bez kategorii „Pracownia miast” o seniorach i młodych w Świdnicy

„Pracownia miast” o seniorach i młodych w Świdnicy

2

W dniach 8 i 9 czerwca  w Świdnicy zostanie zorganizowana ogólnopolska konferencja w ramach „Pracowni miast” – akcji społecznej „Gazety Wyborczej”.

Swidnica

Przez Świdnicę, Ostrów Wielkopolski czy Słupsk w ostatnich wyborach samorządowych przeszedł obywatelski tajfun – mieszkańcy wybrali tam politycznych debiutantów. Jak ich prezydenci chcą rozwijać swoje miasta? Nad tym zastanowią się w Świdnicy wspólnie z aktywistami miejskimi, naukowcami, przedsiębiorcami i ekspertami.

Uczestnicy dwudniowego wydarzenia będą dyskutować o współpracy władz miasta z mieszkańcami we współrządzeniu; o tym, jak sprawić, by miasto było przyjazne zarówno dla starszych, jak i młodych; jak ośrodki średniej wielkości mogą rywalizować z metropoliami oraz co zrobić, by miasto było atrakcyjne dla przedsiębiorców.

pracownia miast ok

W poniedziałek 8 czerwca w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 odbędą się zamknięte warsztaty – uczestnicy będą pracować w trzech grupach roboczych.

Wnioski z warsztatów zostaną zaprezentowane podczas otwartej konferencji we wtorek 9 czerwca w godz. 10 – 17.20 w Teatrze Miejskim, Rynek 43.

Goście będą dyskutować podczas trzech paneli:

Otwarte miasto. Jak współrządzić i prowadzić dialog z mieszkańcami, by zaangażować ich w życie Świdnicy?

Miasta między gigantami. Jak powinny rozwijać się ośrodki średniej wielkości, by skutecznie konkurować z metropoliami?

Samorząd, lokalny biznes, inwestorzy. Jak współpracować, by zapewnić miastu rozwój. Czego od Świdnicy oczekują przedsiębiorcy?

W dyskusji, podczas której zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania polityki miejskiej na Zachodzie i w Polsce wezmą udział m.in. prezydenci miast: Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Słupska Robert Biedroń, Wałbrzycha Roman Szełemej, Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Udział we wtorkowej debacie jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja: pracowniamiastswidnica.evenea.pl.

O warsztatach i konferencji będzie można przeczytać na Wroclaw.wyborcza.pl oraz w „Gazecie Wyborczej Wrocław”. Wydarzeniu będą towarzyszyć publikacje w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej” oraz specjalnej sekcji Wyborcza.pl/pracowniamiast.

W czerwcu w ramach „Pracowni miast” odbędą się też kolejne wydarzenia – w Warszawie (16-17.06.) oraz Łodzi (23-24.06). Kolejne miasta akcja odwiedzi jesienią.

„Pracownia miast” to forum dialogu między liderami opinii: samorządowcami, mieszkańcami oraz naukowcami, ekspertami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury. Wyjątkowość akcji polega na tym, że nie ogranicza się do dyskusji, ale jest narzędziem do wypracowywania nowych pomysłów i praktycznych wskazówek: co zrobić, żeby miasta stały się miejscem lepszym do życia. Postulaty i rekomendacje są wcielane w życie, monitorowane i opisywane przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”.
W 2015 roku patronat nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Koncepcja akcji powstaje przy udziale redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.
Działania koordynuje Iwona Pawluk z Działu Projektów Specjalnych i Akcji Społecznych „Gazety Wyborczej”. Kontakt: [email protected], tel. +48 507 095 737.

Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta w Świdnicy.

Patroni medialni: Swidnica24.pl i Telewizja Tele Top Sudety.

Więcej o akcji: Wyborcza.pl/pracowniamiast
Facebook.com/Pracowniamiast
Twitter.com/pracowniamiast

Poprzedni artykułDzień Dziecka na 70-lecie Polonii Świdnica [FOTO]
Następny artykułMedalowa forma lekkoatletów Olimpii