Strona główna Bez kategorii Park Centralny od nowa

Park Centralny od nowa

18

Jest już pewne, że najbardziej reprezentacyjny park w Świdnicy nie będzie odnawiany według dotychczasowego projektu. Rewitalizacja powinna mieć inny zakres, a wyznacznikiem stanie się zieleń – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Park Centralny

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji samorządu zapadła decyzja o odnowieniu pierwszej części Parku Centralnego, pomiędzy halą sportową a mostem. Wyłoniona w przetargu firma Zbylbruk rozpoczęła prace połowie listopada 2014 od zerwania asfaltu z części alejek. – Niestety, tak naprawdę nie działo się prawie nic – mówił w styczniu 2015 obecny zastępca prezydenta Marek Suwalski. – Pod koniec roku nagle pojawiło się 5 koparek, ale to niczego nie zmieniło. Nasze obawy o to, że firma nie wywiąże się z zadania, które w całości opiewa na prawie 6 milionów złotych, potwierdziła ocena inspektorów nadzoru budowlanego i radców prawnych, dlatego wypowiedzieliśmy umowę z winy wykonawcy.

Konsekwencją jest całkowita rezygnacja z realizacji wcześniej przyjętego przez Radę Miejską rozwiązania. Nie ma już także środków na ten cel. Poprzedni projekt miał być realizowany wyłącznie w oparciu o środki z budżetu miasta. Pieniądze już zostały wykorzystane na inne cele, jak remonty dróg i budowę nowych parkingów.

Zdaniem prezydent Beaty Moskal-Słaniewska, rozwiązanie przyjęte w kadencji 2010-14, obarczone było wieloma błędami. Jednym z nich była brak studium dla całego Parku, kolejnym – niewykorzystanie okazji do sięgnięcia po środki zewnętrzne. Jak powiedziała Swidnica24.pl, w tej chwili nie wiadomo jeszcze, skąd będą środki. Renowacja na pewno jednak obejmie znacznie większy obszar niż planowano.

Jak informuje rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska, zostały już przeprowadzone konsultacje społeczne. W myśl przekazanej informacji za konsultacje społeczne wystarczyły rozmowy z architektami, radnymi i lokalnymi artystami. Zwykli mieszkańcy nie brali w nich udziału. Jakie są wnioski? – „Stwierdzono, że zadanie należy realizować w innym zakresie oraz kształcie, które zostaną określone w zmienionym projekcie budowlanym. Obszar zagospodarowania terenu należy zwiększyć – powinien on być ograniczony ulicami: Pionierów, Śląską, Sprzymierzeńców i placem Ludowym. Zebrani podkreślali, aby w koncepcji zagospodarowania uwzględniono większy zakres zieleni; konieczne jest zwrócenie uwagi na udrożnienie cieków wodnych; należy rozważyć rezygnację z fontann posadzkowych oraz amfiteatru; fontanna główna powinna pozostać. W zakresie projektu powinny się znaleźć również toalety oraz poprawa estetyki elewacji hali sportowej. Należy przeprowadzić rekultywację koryta potoku Witoszówka, zagospodarować teren elementami małej architektury. Zieleń parkowa winna stanowić główny element zagospodarowania, zachęcający do odwiedzenia parku i miłego spędzenia czasu.” – pisze w oficjalnym komunikacie Magdalena Dzwonkowska.  Kolejnym krokiem ma będzie opracowanie koncepcji. Ma być gotowa pod koniec tego roku.

Na razie w parku wykonane zostały tymczasowe nawierzchnie na kilku alejach, postawiono także kilkanaście ławek. Kosztowało to ok. 70 tysięcy złotych.

/asz/

Poprzedni artykułPo raz trzeci uczczą pamięć Bogdana Szymańskiego
Następny artykułUtrudnienia w Boże Ciało