Strona główna Bez kategorii Odratowali zabytkowe wagony

Odratowali zabytkowe wagony

0

Każdy „Weekend pod parą” na bocznicy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej   jest wydarzeniem wyjątkowym. Ten właśnie rozpoczęty ma jednak charakter szczególny.

wagon

Zimą 2015 roku dyrekcja muzeum podjęła decyzję o skierowaniu do naprawy głównej dwóch zabytkowych wagonów osobowych Ci28. Wagony zostały wyprodukowane w 1928 r. we wrocławskiej wytwórni taboru kolejowego Linke Hofmann Werke (późniejsza Państwowa Fabryka Wagonów). Całą swoją kolejową służbę spędziły na Śląsku – przed 1945 roku odpowiednio w wagonowniach w Katowicach i Opolu. Po 1945 kiedy zostały przejęte przez Polskie Koleje Państwowe w wagonowniach Katowice i Tarnowskie Góry. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku wycofane zostały z obsługi przewozów pasażerskich i przystosowane do roli wagonów gospodarczych. Jako takie trafiły do Jaworzyny Śląskiej. Po likwidacji parowozowni, a potem skansenu zaczęły podpadać w ruinę.

wagon 1

Na przełomie 2013 i 2014 wysiłkiem muzeum udało się przeprowadzić naprawę główną polskiej lokomotywy parowej TKt48-18 z 1951 r. Parowóz został utrzymany w ruchu. Ostatecznym celem naprawy było odtworzenie historycznego składu pociągu osobowego, typowego dla kolejowego krajobrazu Przedgórza Sudeckiego z lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Parowóz wymagał więc „doposażenia” w wagony. Wagony Ci28 wydawały się naturalnym wyborem. Po dokonaniu wstępnych oględzin, w oparciu o wytyczne Kolejowego Komisarza Odbiorczego, po odbyciu kilu wyjazdów studyjnych do innych placówek posiadających wagony serii Ci i bliźniaczych – przystąpiliśmy do naprawy głównej.

wagon plakat

Po przeszło 7 miesiącach intensywnych prac muzeum jest gotowe   zaprezentować wagony szerszej publiczności. A to dopiero początek. Następnym krokiem jest uruchomienie regularnego wakacyjnego połączenia kolejowego obsługiwanego przez lokomotywę parową TKt48-18 oraz dwa historyczne wagony Ci28 na trasie Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska.

– Zapraszamy serdecznie, już w najbliższy weekend do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej na spotkanie z historycznym składem z lat 50-tych XX wieku. A w kolejnych tygodniach do zobaczenia na szlaku z TKt48-18 i zabytkowymi wagonami! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów na stronie www.muzeumtechniki.pl

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Panna idealna
Następny artykułZłote, szmaragdowe, diamentowe… [FOTO/VIDEO]