Strona główna Bez kategorii Mural w hołdzie Charliemu Chaplinowi

Mural w hołdzie Charliemu Chaplinowi [FOTO]

3

Zaledwie jednego dnia potrzebował Robert Kukla do stworzenia kolejnego muralu. Tym razem dzieło powstało dzięki wsparciu finansowemu Świdnickiego Ośrodka Kultury. A artysta w ten sposób oddał hołd Charliemu Chaplinowi.

9

Mural, czyli wielkopowierzchniowy obraz, powstał w bliskim sąsiedztwie kina Cinema3D w Świdnicy. Mieszkańcy, którzy zatrzymywali się na chwilę, aby podziwiać dzieło, byli nim zachwyceni. – Od razu ten budynek wygląda lepiej. Już tak nie straszy – mówił Maciej.

8Robert Kukla na tle swojego dzieła

Mural przedstawia scenę z filmu „Brzdąc” nakręconego w 1921 roku, w którym główną rolę grał właśnie Charlie Chaplin. – Różnica jest jedynie taka, że to Chaplin ze swoim towarzyszem odpoczywają po namalowaniu charakterystycznego dla światowego graffiti stwora, którego pomysłodawcą jest kanadyjski artysta Asstro – mówi Kukla.

Artysta do namalowania obrazu zużył kilkadziesiąt puszek farby w sprayu. Robert Kukla w planach ma kolejne murale, ale nie chce zdradzać, kiedy i gdzie powstaną.

 

***

Robert Kukla urodził się w Świdnicy na stałe pracuje w Świdnickim Ośrodku Kultury. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw w kraju i zagranicą. Na co dzień zajmuje się malarstwem sztalugowym. Projektuje plakaty, ilustracje, okładki wydawnictw, karty pocztowe. Autor wielu prac malarskich na terenie Ziemi Świdnickiej – m.in.: Drogi Krzyżowej w Kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego na Zarzeczu. Twórca grafik i akwarel do materiałów promocyjnych miasta Świdnicy. Laureat I nagrody w konkursie na projekt plakatu z okazji Dni Świdnicy 2002. Autor scenografii teatralnych, m.in. do przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Tomasza Dajewskiego. Kurator kilkuset wystaw m.in. Hanny Bakuły, Władysława Hasiora, Elżbiety Dzikowskiej, Stanisława Kluski. Juror w licznych konkursach m.in. w międzynarodowym konkursie fotograficznym „Zestaw”. Prowadzi również zajęcia warsztatowe z młodzieżą i osobami dorosłymi (grupa świdnickich plastyków amatorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku). Stypendysta Gminy Miasto Świdnica w Dziedzinie Kultury w 2008 roku.

 

Poprzedni artykułJak wykorzystać potencjał rzeki Bystrzycy?
Następny artykułTrenowali kafelkowanie w… schronie