Strona główna Kultura Czas na teatr w Świdnicy

Czas na teatr w Świdnicy

0

Spotkania z aktorami, Trylogia, czterogodzinny spektakl  w reżyserii Jana Klaty z udziałem aktorów Narodowego Teatru Starego w Krakowie to tylko niektóre atrakcje, jakie organizatorzy przygotowali w ramach tygodnia teatru, który zaplanowano na wrzesień.

teatr2Juliusz Chrząstowski (na zdjęciu), aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie w „Trylogii” wcieli się w rolę Onufrego Zagłoby

Dzisiaj w Galerii Fotografii na konferencji prasowej, w której udział wzięli Beata Moskal – Słaniewska, prezydent Świdnicy, Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, organizatorzy zdradzili szczegóły wrześniowego przedsięwzięcia.

„Czas na teatr/Teatr na czasie” – nowy projekt animacyjny, którego ideą jest zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym, kształtowanie nawyku uczestnictwa w odbiorze dóbr kultury, budzenie i pielęgnowanie talentów artystycznych wśród młodzieży, aktywizacja społeczeństwa wokół i dla lokalnych działań kulturalnych. To szczególnie ważne zadanie projektu w mieście, w którym ze względu na brak stałej sceny zawodowej jest utrudniony kontakt ze sztuką teatru. Mieszkańcy w ograniczonym stopniu mogą rozwijać w tym zakresie swoje zainteresowania i uzdolnienia, a przecież Świdnica ma wspaniałe tradycje teatralne. Zaraz po II wojnie światowej funkcjonował tu profesjonalny teatr, który „dawał” 15 premier rocznie i „grały” w nim międzypokoleniowe obsady. W tym roku obchodzimy 70-lecie świdnickiego teatru. Teatr ten stworzył środowisko teatralne i budował tożsamość lokalną, integrując mieszkańców. Nie mamy zawodowego zespołu, ale mamy amatorski projekt Alchemia teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, grupy teatralne Młodzieżowego Domu Kultury, które funkcjonują na tzw. obrzeżach teatru, tworząc ciekawe działania, który należy promować – mówiła Beata Moskal – Słaniewska, prezydent Świdnicy.

„Czas na teatr/Teatr na czasie” to również ukłon w stronę 250-lecia teatru publicznego w Polsce, ukazanie roli teatru publicznego, jaką odgrywa we współczesnym życiu, uświadomienie jego dorobku artystycznego i miejsca w dziejach Polski i jej kultury.

Ważnym punktem projektu jest prezentacja spektaklu „Trylogia” z Teatru Starego w Krakowie. Stary Teatr jest Sceną Narodową i teatrem tradycji, ale przede wszystkim teatrem poszukującym, spektakl „Trylogia” ma na swoim koncie wiele nagród na Festiwalach teatralnych i występują w nim osobistości aktorskie np. Anna Dymna, Ewa Kolasińska, Juliusz Chrząstowski. Spektakle zaplanowano w dniach 13 i 14 września.

Walorem projektu jest edukacja. Aktorzy występujący w Trylogii podczas pobytu w Świdnicy odwiedzą instytucje edukacyjne (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne), poprzez spotkania autorskie z aktorami, dyskusje, debaty będzie można przeprowadzić interesujący dyskurs, w którym publiczność skonfrontuje się z opinią cenionych aktorów i osób blisko związanych z teatrem. Aktorzy poprowadzą również zajęcia warsztatowe dla nauczycieli, studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przeprowadzą konsultacje recytatorskie.

***

TRYLOGIA” – spektakl Narodowego Starego Teatru z Krakowa

Spektakl „Trylogia” ma na swoim koncie wiele nagród: Grand Prix 34. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, Grand Prix VIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Grand Prix 50. Jubileuszowych Kaliskich Spotkań Teatralnych, Nagroda dla zespołu Trylogii – II Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia.

„Trylogia” z Narodowego Starego Teatru w Krakowie to odświeżony tekst Henryka Sienkiewicza mówiący o naszym kraju i o naszych bohaterach polskich, walecznych i odważnych, który został napisany „ku pokrzepieniu serc”. Reżyser krakowskiego spektaklu Jan Klata zaprosił do udziału znanych polskich aktorów tj.: Anna Dymna, Ewa Kolasińska, Michał Majnicz, Katarzyna Krzanowska, Roman Gancarczyk, Bolesław Brzozowski, Jerzy Święch, Błażej Peszek, Małgorzata Gałkowska, Jerzy Grałek, Zbigniew W. Kaleta, Andrzej Koza, Juliusz Chrząstowski, Zbigniew Ruciński.

Performatywne czytanie dramatu Marioli Mackiewicz „Sami obcy” z okazji 70-lecia Teatru w Świdnicy
Częścią działalności teatru jest podejmowanie dialogu z przeszłością. „Sami obcy” to opowieść o wielokulturowości Dolnego Śląska i Świdnicy, o trudnym, ale i ciekawym współistnieniu osiedlonych Polaków, Greków, Niemców, Żydów, Cyganów, Łemków i stacjonujących Sowietów. Jest to historia o poszukiwaniu własnej tożsamości i „Małej Ojczyzny. Projekt przygotowany zostanie przez uczestników warsztatów Alchemii teatralnej pod kierunkiem Juliusza Chrząstowskiego.

Salon poezji z udziałem Anny Dymnej

Salon Poezji na wzór Krakowskiego Salonu Poezji, który założyła Anna Dymna . Idea Salonów Poezji promuje polskie i światowe autorytety literackie, a także polskich muzyków, aktorów, recytatorów – bardzo znanych twórców, ale też debiutantów. Zatrzymać się, usiąść i posłuchać poezji to antidotum dla współczesnego człowieka” , spotkanie z poezją wykonane zostanie przez aktorów Scen Krakowskich.

Poprzedni artykułWłaściciele szukają chorej kotki
Następny artykułZ nożem na byłą narzeczoną i jej matkę