Władze Świdnicy przedstawiły nową polityki mieszkaniową miasta. Znacznie ograniczona zostanie prywatyzacja miejskich zasobów, a nacisk zostanie położony na tworzenie i budowę mieszkań socjalnych. Jak stwierdziła prezydent Beata Moskal-Słaniewska, problem osób w bardzo trudnej sytuacji wymaga pilnego rozwiązania. Na mieszkania czeka 315 osób, najwięcej na socjalne.
Przedstawione podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zostały przedstawione nowe założenia polityki mieszkaniowej. Koniec z dotychczasowymi, sięgającymi 99% bonifikatami przy kupnie przez dotychczasowych najemców lokalu od miasta. Ulgi będą znacznie niższe (50, 60 i 70% wartości rynkowej), ale i nie każde z 2 tysięcy mieszkań zostanie wystawione na sprzedaż. Prywatyzacją zostanie ograniczona do ostatnich mieszkań miejskich w sprywatyzowanych już budynkach i mieszkań powyżej 8o m2. Nacisk będzie kładziony na sprzedaż rynkową.
Jak poinformował zastępca prezydenta Marek Suwalski, przez 20 lat w Świdnicy sprzedano 6,5 tysiąca mieszkań za 43 miliony złotych, przy rynkowej wartości ok. 800 milionów złotych. – Ale to było związane z inną sytuacją – dodał. Dziś, gdy zostało 2 tysiące mieszkań w zasobach miasta, ma być kładziony nacisk na uzyskanie jak najwyższych przychodów dla miasta. Nowością ma być możliwość kupienia od miasta mieszkania przez wspólnoty ostatnich mieszkań socjalnych czy komunalnych, w których mieszkają „trudni lokatorzy”. – Ale za tę swoją „szczęśliwość będą musiały zapłacić normalną, rynkową cenę mieszkania w pierwszym przetargu. Jeśli nie, to lokal pójdzie do dalszego zasiedlenia – wyjaśnił podczas sesji.
– Chcemy mieć taki zasób, którym będziemy mogli w sposób rzeczywisty gospodarować i reagować m.in. na zachowania lokatorów, którzy dewastują mieszkania, zakłócają spokój innym mieszkańcom – mówi Suwalski.
Władze miasta chcą więcej środków przeznaczać na remonty zasobów miejskich, a także tworzenie mieszkań socjalnych i budowę nowych, z wykorzystaniem środków zewnętrznych.
Szczegółowe zmiany będą wprowadzane osobnymi uchwałami.
Przeczytaj POLITYKA MIESZKANIOWA 2015-2016