Strona główna Kultura MixMediaLab: Trwa nabór na rezydencje

MixMediaLab: Trwa nabór na rezydencje

0

Fundacje Spichlerz Kultury i Zero Point zapraszają wszystkich artystów wizualnych  do udziału w pierwszej odsłonie programu rezydencji artystycznych w ramach MixMediaLab [MMLab]. Projekt skierowany jest do twórców z całej Europy, działających w obszarze takich dziedzin sztuki jak: fotografia, rzeźba oraz urban/street art. Artystycznej eksploracji zostanie poddany obszar Dolnego Śląska – Świdnica, Bagieniec i Osada Gaj (niedaleko Kłodzka). Pod okiem doświadczonych kuratorów będzie można rozwinąć umiejętności (w tym – pracy w plenerze) i zaprezentować swoją twórczość. Rezydencje rozpoczną się już w sierpniu 2015, a do 15 czerwca czekamy na zgłoszenia artystów.

MML

MixMediaLab to projekt realizowany przez Fundację Spichlerz Kultury, Fundację Zero Point oraz Biuro Festiwalowe Impart 2016 – Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Cel

Ideą projektu jest kulturowa i artystyczna konfrontacja oraz krytyczna analiza lokalnego obszaru. Docelowo program rezydencji ma być cykliczną inicjatywą, podczas której artyści z krajów europejskich będą mogli eksplorować lokalną historię, poznawać interdyscyplinarny wymiar sztuki i zdobywać doświadczenie pod okiem kuratorów. W oparciu o te działania mamy zamiar budować przygraniczną sieć ośrodków rezydencyjnych, wykorzystując miejsca, które już w tej chwili mają doskonałe warunki do organizowania projektów artystycznych (czyli Świdnica, Bagieniec, Kłodzko oraz Zdonov – nasz czeski partner) oraz poszukując nowych, interesujących miejsc. Obszar przygraniczny Dolnego Śląska to miejsce o bogatej przeszłości. Wielokulturowa i wielonarodowa historia regionu, różnorodne wątki kulturowe – przyniesione wraz z falą migracji ludności po drugiej wojnie światowej – spotykają się obecnie z realiami zjednoczonej Europy.

Projekt rezydencji daje szansę na przekroczenie granic nie tylko w sensie narodowym, ale też artystycznym. Każdy z rezydujących artystów będzie pracować pod opieką kuratora – zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej. Rezydencja zakłada stworzenie dzieła z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. Istotnym zadaniem jest budowanie tożsamości poprzez rozwijanie wątków związanych z regionem.

W tym roku zostały zaplanowane trzy rezydencje – w obrębie każdej z poszczególnych dziedzin (fotografia, rzeźba, urban/street art), które zostaną zrealizowane w Polsce i w Czechach. Finałem projektu będzie wystawa, zaprezentowana w Świdnicy, Pradze i Wrocławiu.

Program

Fotografia \\ 1 – 10 Sierpnia 2015
Kuratorzy: Krzysztof Orłowski, Marcin Trzpiot
Miejsce: Świdnica

Urban\Street art \\ 10 – 20 Sierpnia 2015
Kurator: Wojciech Kołacz OTECKI
Miejsce: Świdnica

Rzeźba \\ 20 – 30 Sierpnia 2015
Kurator: Piotr Makala, Marta Mirynowska
Miejsce: Osada Gaj (obok Kłodzka) \\\ Świdnica (miejsce ostatecznej ekspozycji)

Rezydencje (szczegółowy opis)

Fotografia

Program rezydencji skierowany jest do artystów fotografików z całego świata, którzy chcą doskonalić się w wykorzystywaniu technik analogowych (polaroid, fotografia analogowa, fotografia otworkowa, luksografia). Oprócz samej realizacji projektu, program ma również umożliwić artystom zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności. Efektem końcowym będzie wernisaż prac zrealizowanych podczas rezydencji.

Kuratorzy:

Marcin Trzpiot – fotograf, absolwent studiów pedagogicznych w Legnicy i Szkoły Fotograficznej „AFA” we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia fotograficznego Nowinart oraz Grupy fotograficznej Polish Obscura. Specjalizuje się w fotografii tradycyjnej oraz polaroidach.

Krzysztof Orłowski – Absolwent szkoły fotograficznej „AFA” we Wrocławiu, absolwent Czeskiego Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opavie.

Urban\Street art

Program rezydencji dedykowany jest dla artystów poruszających się w obszarze sztuk wizualnych. Założeniem projektu jest ingerencja w przestrzeń publiczną – poprzez malarstwo (w tym – również wielkoformatowe grafiki). Adresatami są wszyscy artyści i kolektywy z nurtu urban art.

Rezydencja będzie podzielona na dwie zasadnicze części:

Research: podczas wizji lokalnych artysta zapoznana się ze specyfiką miejsc, miejską ornamentyką; zarówno historycznym jak i współczesnym charakterem takich przestrzeni jak Świdnica, Krzyżowa i Wrocław. Organizatorzy zapewnią goszczonemu artyście możliwie optymalne spektrum poznawcze na każdym z etapów realizacji zadania.

Wykonanie i produkcja: Ostatnie dni rezydencji to okres pracy twórczej, efektem której będzie wielkoformatowy mural powstały na obszarze świdnickiego śródmieścia. Wyodrębnimy jedną konkretną ścianę, która zostanie pokryta malunkiem naściennym.

Rezydencja zakłada  stworzenie dzieła z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu – poprzez działania artystyczne chcemy przyczynić się do budowania tożsamości i rozwijania narracji związanych z regionem.

Kurator:

Wojciech Kołacz OTECKI – na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją. Od końca lat 90-tych ingeruje swoimi działaniami w przestrzeń miejską. Maluje murale, umieszcza prace papierowe wykonywane tradycyjnymi technikami graficznymi, przykleja niewielkie rzeźby. Wszystkie te działania są dyskretne; w subtelny sposób wpisują się w chaotyczną tkankę miasta. Jest absolwentem grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Rzeźba

Na rezydencję w Osadzie Gaj zapraszamy artystę, który potrafi pracować z wykorzystaniem takich materiałów jak kamień, drewno, stal czy brąz i lubi łączyć je ze sobą; oraz realizował już wcześniej rzeźby do przestrzeni publicznej.

Celem rezydencji będzie wspólna praca nad stworzeniem rzeźb, które docelowo mogą stać się fragmentem otaczającego krajobrazu w miejscu ich powstania – rzeźb podobnych do Chrześcijańskich Kapliczek Przydrożnych, Krzyży Pokutnych, buddyjskich Stup czy indiańskich Totemów. Projekt będzie miał charakter zupełnie świecki – będzie odzwierciedleniem rzeźbiarskich wizji i swoistym dialogiem – poprzez rzeźby – z rzeczywistością, współczesnością i świadkami czasów minionych.

Kuratorzy:

Marta Mirynowska i Piotr Makała – artyści rzeźbiarze, autorzy m.in. Wrocławskich Krasnali. W swoim studio mają dobrze wyposażoną pracownię rzeźbiarską (około 200 metrów kwadratowych; odlewnia brązu, narzędzia do obróbki i cięcia stali, spawarki, narzędzia do obróbki drewna i kamienia), w której można realizować różnorodne projekty. W realizacji plenerów pomogą również Gmina Kłodzko, Sołectwo oraz społeczności wsi – Jaszkowy Górnej i Gaju.

Aplikacja

Wniosek aplikacyjny powinien składać się z:

portfolio artysty w postaci pliku pdf;

wypełnionej karty zgłoszeniowej (do pobrania na stronie projektu);

skanu lub kserokopii dowodu osobistego (numer PESEL może być zamazany) lub (w przypadku obcokrajowców) innego dokumentu potwierdzającego tożsamość zgłaszającego.

Organizator rezydencji zapewnia:

opiekę kuratorską;

zwrot kosztów podróży (w rozliczeniu brany będzie pod uwagę najtańszy przejazd na danej trasie);

materiały do wykonania prac;

nocleg i wyżywienie w czasie rezydencji.

Zgłoszenia (razem ze wszystkim załącznikami) należy przesłać na adres: [email protected] do 15 czerwca 2015 roku. Szczegółowy regulamin rezydencji dostępny jest na www.punktzero.org. O wyborze poszczególnych artystów zadecydują kuratorzy projektów. Informacje o zakwalifikowaniu zostaną przesłane drogą mailową do 22 czerwca 2015 roku.

Więcej szczegółów na: www.punktzero.org

Poprzedni artykułŚwidnicki Gryf 2015: Zgłoszenia tylko do jutra
Następny artykułW nagrodę leci do Petersburga