Strona główna Bez kategorii Lewica świętowała 1Maja

Lewica świętowała 1Maja [FOTO]

36

Sojusz Lewicy Demokratycznej ze Świdnicy i Świebodzic uczcił święto pracy. Pod pomnikiem na placu Grunwaldzkim wieniec złożyli m.in. prezydent Beata Moskal – Słaniewska i jej zastępca Marek Suwalski. Adam Markiewicz, przewodniczący struktur miejskich SLD i doradca prezydent Świdnicy, skrytykował  media za wypaczanie obrazu PRL, a autorów obecnego ustroju za coraz gorszą jego zdaniem sytuację ludzi pracy.

1 Maja gł

W samo południe przed Pomnik Zwycięstwa w Świdnicy przyszło kilkadziesiąt osób, którym rozdano białe i czerwone balony, a także polskie flagi. Mimo fatalnej pogody dopisywały humory. – Bezrobocie spada, więc jest się z czego cieszyć – mówił Waldemar Budzyński, jeden z uczestników, przyznając przy tym że radością jest także odzyskanie przez lewicę władzy w Świdnicy. Entuzjazmu dla sytuacji na rynku pracy nie podzielił w swoim wystąpieniu Adam Markiewicz, który tradycyjnie nie zostawił suchej nitki na obecnym ustroju gospodarczym Polski i jego autorach. Sporo miejsca poświęcił natomiast wizerunkowi PRL i władzy socjalistycznej. Winą za kojarzenie ponad 40 lat Polski Ludowej z pustymi półkami obarczył media, sterowane jego zdaniem przez liberałów. – A przecież w 1980 roku Polska była 10 potęgą gospodarczą, spożycie wieprzowiny na jednego Polaka było dwa razy większe niż obecnie – mówił Markiewicz. Wyliczał także winy obecnego systemu – brak szacunku dla ludzi pracy, umowy śmieciowe, brak perspektywy na godną emeryturę i emigracje zarobkową. Stwierdził, że lewica na to nie wyraża zgody i będzie dążyła do zmian.

Słowa Adama Markiewicza poparła prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Nic dodać, nic ująć – mówiła po jego przemówieniu. – Co oznacza w Polsce lewica? To taki układ, w którym z przodu jest człowiek, z tyłu kapitał. Człowiek stał się przedmiotem. My powinniśmy zmieniać to każdego dnia. Życzę wszystkim, byśmy spotkali się tu za rok i mogli powiedzieć, że jest lepiej.

Prezydent zaprosiła uczestników święta na uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja, które jak co roku zostaną zorganizowane przed kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Osiedlu Młodych, a także na wszystkie wydarzenia związane z obchodami 3 Maja i Dnia Flagi. Po przemówieniach pod pomnikiem złożono wieniec i kwiaty.

/asz/

Poprzedni artykułŚwiąteczny maj w Świdnicy [PROGRAM]
Następny artykułBiegowa majówka z Goplaną [FOTO]