Strona główna Bez kategorii Jakie zawody są potrzebne?

Jakie zawody są potrzebne?

1

Dwie szkoły z powiatu świdnickiego włączyły się do tworzenia tzw. klastra edukacyjnego. Inicjatywa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, pracodawców i placówek oświatowych ma pomóc w dostosowaniu kształcenia do potrzeb rynku, tak, by uczniowie nie trafiali na bezrobocie, a pracodawcy nie stawali przed dylematem, skąd wziąć wykształcone kadry.

INVESTinEDU spotkanie robocze2

List intencyjny w tej sprawie podpisano w Bolesławcu 9 lutego 2015 r. Pierwsze spotkanie członków klastra – liderów i aktywistów – zorganizowano 29 kwietnia w WSSE INVEST-PARK w Wałbrzychu.

Spośród ponad 40 uczestników (reprezentantów firm inwestujących w strefie, władz lokalnych, placówek edukacyjnych) wybrano przewodniczącego klastra. Został nim jednogłośnie Piotr Krzywda, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.  Członkowie określili najważniejsze kierunki działania klastra, m.in.: dostosowanie kierunków nauczania do potrzeb rynku pracy, promocję kierunków zawodowych i technicznych wśród młodzieży i jej rodziców, tworzenie klas patronackich, zwiększenie dostępności praktyk i staży zawodowych.

Członkowie klastra w czasie specjalnie przygotowanych prezentacji uzyskali informacje o tworzonych klasach patronackich; m.in. SEGEPO-REFA (gdzie 15 uczniów zdobędzie zawód operatora obrabiarek skrawających), czy GKN Driveline (tam również 15 uczniów zdobędzie ten sam zawód). WSSE włącza się w promocję tego przedsięwzięcia, przygotowano plakat, ulotki informacyjne. Planowane są dni otwarte i prezentacje dla młodzieży.

Trwają przygotowania do realizacji filmu promującego szkolnictwo zawodowe. W jego stworzenie zaangażowało się już kilka szkół; szczególnie Zespół Szkół nr 5 Wałbrzych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy, Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” z Wałbrzycha, Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy, Zespół Szkół w Strzegomiu. Zdjęcia do filmu ruszają na początku maja, właśnie trwają castingi wśród uczniów.
W październiku 2015 r. zaplanowano targi zawodowe dla młodzieży. Wśród wystawców znajdą się przedsiębiorcy prezentujący jakich specjalistów w najbliższym czasie zatrudnią oraz szkoły wskazujące jaki kierunek wybrać , aby stać się poszukiwanym na rynku pracy specjalistą.
Idea klastra trafiła na wyjątkowo podatny grunt. Bardzo dynamicznie zwiększa się liczba instytucji pragnących współpracować z klastrem edukacyjnym przy najbliższych przedsięwzięciach.

/opr. red./

Poprzedni artykułRemis ŚKPR-u na pożegnanie z I ligą
Następny artykułZ mieszkańcami Kraszowic o inwestycjach i bezpieczeństwie