Strona główna Bez kategorii Noce Jazzowe czas zacząć

Noce Jazzowe czas zacząć

0

Quartado i  Magda Bożyk wystąpią podczas wiosennej odsłony Świdnickich Nocy Jazzowych. Artur Janicki, pomysłodawca i współorganizator imprezy przygotował nie lada ucztę dla melomanów.

Magda BożykMagda Bożyk

Jako pierwsi w środę 15 kwietnia o godzinie 19.30 na scenie Klubu Bolko zagrają muzycy z formacji Quartado. Quartado to zespół, który powstał z chęci dzielenia się świetną energią oraz pasją do muzyki Fusion oraz Jazz. Zespół powstał z inicjatywy Jana Rejnowicza, głównego kompozytora grupy, lecz w repertuarze znajdziemy również kompozycje jednego z najlepszych perkusistów w Polsce – Tomka Łosowskiego, czy świetnego gitarzysty – Marcina Wądołowskiego, podparte solidnym basem Karola Kozłowskiego.

SONY DSCQuartado

Najnowsza debiutancka płyta Quartado odbiła się bardzo dużym echem w eterze, utwory z płyty wielokrotnie zagościły na antenie Trójki Polskiego Radia w audycjach Mariusz Owczarka oraz w audycji „Trzy kwadranse jazzu” Jana Ptaszyna Wróblewskiego, również na antenie Radia Łódź oraz w Radiu Gdańsk. Oprócz świetnych recenzji płyty w internecie, ukazała się bardzo dobra recenzja w najważniejszej polskiej gazecie o tematyce jazzowej – Jazz Forum. Zespół miał przyjemność udzielać wywiadów w Radiu Gdańsk, wielokrotnie w audycji Jana Targowskiego w Radiu Łódź, ukazał się również wywiad z Marcinem Wądołowskim w gazecie o tematyce gitarowej – „Top Guitar”.

Quartado

Kolejną gwiazdą wiosennej odsłony Nocy Jazzowych będzie Magda Bożyk. Artystka wystąpi 24 kwietnia o godzinie 19.30 w Klubie Bolko. Magda Bożyk – wychowała się w domu o silnych tradycjach muzycznych, jednak początkowo wybrała drogę nieco inną, a mianowicie badacza kultury. Kilka lat wstecz przy okazji produkowania płyty „Drive” swojego stryja okazało się, że potrzeba wyrażenia się językiem muzyki objawiła się tym razem tak wyraziście, że zaczęła komponować własne utwory. Pierwotnie nie myślała o płycie, ale już formując pierwszy skład – trio z dwoma gitarami, poszerzone gitarą basową – nagrała „Diary of Love” (EP, marzec 2014), a następnie pełnowymiarowy album „Yearning” (grudzień 2014), już w całym składzie towarzyszącego jej zespołu.

Magda Bożyk fot Joanna PieczaraMagda Bożyk fot. Joanna Pieczara

Magda nie myśli o sobie w kategoriach wokalistki. Podkreśla często, że po prostu „pisze piosenki, które czuje”. Inspirując się sytuacjami z jej najbliższego otoczenia uzewnętrznia swoją wrażliwość i własną receptę na ten świat. Artystka bardzo ceni sobie szczerość wypowiedzi, co również przekłada się na charakterystyczny sposób śpiewania Magdy, delikatnie i ciepło przekazujący istotne dla niej sprawy. W przypadku „Yearning” tematem jest tęsknota i jej wszystkie odcienie. Płyta Yearning ukazała się 12 grudnia 2014 nakładem wydawnictwa Aedificium. Znajdują się na niej oryginalne kompozycje, głównie Magdy Bożyk. Nagrano ją w składzie Magda Bożyk (śpiew), Łukasz Aksamit (gitara, syntezator gitarowy), Rafał Samborski (gitara, gitara akustyczna), Radek Kopeć (gitara basowa, instrumenty klawiszowe, gitara, sitar elektryczny) oraz Michał Tincel (perkusja). Gościnnie na płycie pojawili się Władek Grochot (trąbka) oraz Alberto Pibiri (fortepian).

Magda Bożyk

Bilety na oba koncerty do nabycia w Informacji Turystycznej w cenie 15 złotych w przedsprzedaży i 20 w dniu koncertu.

Poprzedni artykułDziałka sprzedana za ponad milion złotych
Następny artykułPamięć coraz słabsza?