Strona główna Temat dnia Wiosna bogata w imprezy

Wiosna bogata w imprezy

12

Afromental,  Golec uOrkiestra na Dniach Świdnicy, a w weekend majowy koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy. To tylko niektóre niespodzianki, jakie miasto szykuje w tym roku. Obok już znanych imprez pojawi się kilka nowości, a wśród nich Pracownia miast, Kongres Turystyki Polskiej i Europejski Zlot Caravaningowy Europa Rally. 

dni_swidnicy3

Najbliższe i najważniejsze wydarzenie wiosny to Rajd Świdnicki Krause. W tym roku wielkie ściganie rozpocznie się w ostatni weekend kwietnia. Organizatorem jest Automobilklub Sudecki, przy znaczącym wsparciu Miasta Świdnicy. Rajd jest corocznie jedną z eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, odbywa się na drogach powiatu świdnickiego, baza rajdu oraz park maszynowy zawsze są na terenie miasta Świdnicy – teren Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wzorem ubiegłych lat, również podczas 43. Rajdu Świdnickiego – KRAUSE odbędzie się super Odcinek Specjalny, który wiódł będzie ulicami miasta.

Z kolei na 6 maja zaplanowano wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich. Organizowane na Dolnym Śląsku wydarzenie cieszy się uznaniem i popularnością wśród kibiców. Międzynarodowa rywalizacja rozgrywa się corocznie również w Świdnicy, gdzie w tym roku zorganizowany zostanie start i meta tegorocznego etapu wyścigu.

Wyjątkowe wydarzenie będzie miało miejsce pod koniec maja. Do Świdnicy przyjadą miłośnicy domów na kółkach. 54 Europejski Zlot Caravaningowy Europa Rally potrwa pięć dni. Po raz pierwszy w historii międzynarodowych zlotów organizacja tej wyjątkowej imprezy będzie miała miejsce na Dolnym Śląsku, a organizatorem jej będzie Automobilklub Sudecki sfederowany w Polskim Związku Motorowym oraz Miasto Świdnica. Świdnica nieprzypadkowo została wybrana na miejsce obchodów. Przy Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji działa jedno z najwyżej ocenianych w Polsce pól campingowych, a caravaning promuje Camping Caravaning Klub Świdnica poprzez, m.in., organizację zlotów i spotkań miłośników kamperów. – W Świdnicy jest znakomity klimat dla tej formy turystyki. Co więcej, bogaty program turystyczny, sportowy i kulturalny zaplanowany jest tak, aby wszyscy goście mogli jak najprzyjemniej spędzić czas poznając bliżej Polskę, a w szczególności Dolny Śląsk, Świdnicę i jej okolice – mówi Beata Moskal – Słaniewska, prezydent Świdnicy.

W maju również świdniczanie będą mogli wziąć udział w koncercie z okazji 25-lecia zespołu „Raz Dwa Trzy”. Występ zaplanowano na 3 maja 2015 r.  Natomiast w dniach 14 – 18 maja 2015 r. Świdicki Ośrodek Kultury zaprasza na  Dni Papieskie cykl imprez upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II wystawy, konkursy recytatorskie, multimedialne, spektakl teatralny „Brat gorszego brata” z Krakowa, rajd rowerowy, koncerty: Eleni, ks. Jakuba Bartczaka, Lidii Michałuszek.

Dni Świdnicy w tym roku zostały połączone ze Świętem Dzika i Karpia Dolnośląskiego. W ramach imprezy odbędą się m.in. koncerty zespołów: Afromental, Golec uOrkiestra. „Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego” organizowane będzie wraz z Nadleśnictwem w Świdnicy i Stawami Milickim. Na odwiedzających świdnicką starówkę będą czekały liczne konkursy, zabawy dla najmłodszych i degustacja regionalnych potraw, na których nie zabraknie smakołyków i wyrobów rękodzieła. Uczestnicy będą mogli zobaczyć również m.in. zwierzynę leśną, dziki sarenki oraz ryby w specjalnych akwariach.

Na czerwiec zaplanowano „Pracownię miast”. To dwudniowe wydarzenie, w ramach którego odbędą się warsztaty oraz konferencje organizowane będzie przez Agorę wydawcę Gazety Wyborczej. Projekt mocno związany jest z lokalnymi samorządami i realizowany przy ich aktywnym udziale. Naukowcy, biznesmeni, urzędnicy, samorządowcy, artyści, działacze społeczni, dziennikarze spotykają się, by rozmawiać o przyszłości ich miasta i o tym, co zrobić, by żyć w nim lepiej.

Swoją imprezę będą mieli również najmłodsi. Miasto Dzieci odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Miasto Dzieci to projekt dydaktyczno-wychowawczy (non-profit) skierowany do dzieci wieku od 6 do 12 lat, rekrutowanych przez szkoły należące do miasta Świdnica oraz skierowane przez świetlice środowiskowe i domy dziecka, a także wskazane przez gminę Świdnica. Ostateczny termin jeszcze nie został dokładnie określony, na pewno będą to miesiące letnie-wakacyjne. W ciągu dwóch tygodni blisko 600 uczestników będzie przebywało bezpłatnie na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam zostaną zarejestrowani w agencji pracy, a następnie – przebywając w Mieście Dzieci przez 6-8 godzin dziennie – zapoznają się z trzema zawodami w ciągu dnia. Pracując w każdym z nich przez godzinę otrzymają wynagrodzenie w walucie Miasta. Następnie podejmą decyzję, czy wydać je na drobne upominki i słodycze, czy oszczędzać przez kilka dni i na koniec kupić sobie wymarzoną zabawkę w Sklepie Marzeń. W trakcie całych warsztatów poznają sposób działania niewielkiego miasta, dostaną zadania, jakie wykonują władze i urzędy, a także nauczą się planowania wydatków, organizacji czasu i pracy w grupie.

Okres wakacji to również Festiwal Teatru Otwartego i finał przeglądu muzycznego Truskawka. Wrzesień w Świdnicy upłynie z teatrem, filmem dokumentalnym i fotografią. Czas na teatr – Teatr na czasie – cykl wydarzeń teatralnych, którego celem jest pokazanie form artystyczno-edukacyjnych: konkursy, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, spektakle, performance, dyskusje. W tym roku ósma edycja Okiem Młodych – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych zostanie połączona z Dniami Fotografii. Listopad to Dni Gór. Tym razem Piotr Snopczyński, pomysłodawca i współorganizator święta zaprosił do Świdnicy Martynę Wojciechowską.

Nowością w Świdnicy będzie Kongres Turystyki Polskiej, który zaplanowano na październik. Turystyka jest jednym z najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów współczesnej gospodarki światowej. Z uwagi na zmiany zachodzące na polskim rynku, wynikające m.in. z członkostwa Polski w Unii Europejskiej wiele samorządów postrzega rozwój turystyki jako jeden z priorytetów rozwoju społeczno-gospodarczego regionów. Turystyka to obszar, który łączy w sobie wiele płaszczyzn i branż. Wśród organizacji działających w sektorze turystycznym coraz częściej słyszy się o potrzebie zorganizowania spotkania, które będzie okazją do wymiany poglądów i podzielenia się własnymi doświadczeniami. W najbliższych latach pieniędzy unijnych na wiele działań, także w turystyce będzie mniej, więc tym bardziej potrzebne są wspólne działania w kierunku promocji atrakcji turystycznych przede wszystkim w ujęciu ponadregionalnym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w partnerstwie z wieloma organizacjami branżowymi i samorządowymi w październiku br. organizujemy Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy. Kongres nie tylko będzie sprzyjał wymianie doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów ale będzie to jednocześnie okazja do promowania walorów turystycznych naszego miasta.

Oczywiście świdniczanie ostatniego dnia miesiąca w roku nie wyobrażają sobie bez Świdnickiej Kolędy. Głównym elementem Świdnickiej Kolędy jest Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością zarówno wśród wystawców, jak i kupujących. Jarmark trwał będzie 10 dni. Do dyspozycji wystawców oddanych będzie ok. 40 stanowisk w drewnianych domkach wystawienniczych, które staną w świdnickim Rynku. W programie Świdnickiej Kolędy zawsze znajduje się wiele atrakcji dla dużych i małych. Nie brakuje występów, koncertów, wystaw i konkursów. Każdego roku podziwiać można ruchomą szopkę przygotowaną przez Młodzieżowy Dom Kultury. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotowuje kolędę na sportowo zapraszając do wspólnego kolędowania przy gorącym barszczyku i pieczeniu kiełbasek. Podczas Kolędy każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie.

Obecnie trwa również ustalanie terminów dla imprez: Sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej połączone z prezentacjami historycznych regimentów, wstępnie zaplanowane na maj/czerwiec 2015 VIII Rekonstrukcje historycznych bitew wstępnie zaplanowane na wrzesień/październik.

Poprzedni artykułŚwidnicki samorząd gospodarczy wsparciem dla przedsiębiorców
Następny artykułCo grają w kinie Cinema 3D? [REPERTUAR]