Strona główna Sport Inne Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

6

Świdnica była jednym z 81 miast w Polsce, w którym dziś punktualnie w samo południe wystartował Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Aż 273 uczestników w każdym wieku odwiedziło teren Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy, by oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w Polsce w latach 1945-1963.

CSC_5124

Zawodnicy i zawodniczki mieli dziś do pokonania na terenie świdnickiego OSiR-u dwie pętle i dystans równy 1963 metry. Dystans nie był przypadkowy. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce 21 października 1963 roku, zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym województwie lubelskim. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Na uczestników czekały dziś koszulki okolicznościowe i pamiątkowe medale. Na mecie na wszystkich śmiałków, którzy postanowili uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych czekała gorąca herbata i grochówka.

Poprzedni artykułAktywizacja bezrobotnych w gminie Świdnica
Następny artykułPiłkarze Polonii-Stali imponują formą [FOTO]