Strona główna Bez kategorii Szaman, erotyzm i urodziwe żony

Szaman, erotyzm i urodziwe żony

0

Zbliża się  finał „Przenikań”,  cyklu filmowego, zorganizowanego we współpracy Świdnickiego Klubu Filmowego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Na zakończenie widzowie zobaczą „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”, rosyjski obraz Alekseja Fedorczenki z 2012 roku, film, który zdobył min. Grand Prix 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty „za delikatność, empatię, szacunek dla godności ludzkiej, a także wielkie poczucie humoru i wyobraźnię”, jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

łąkowe żony

Akcja filmu, podzielona na szereg błyskotliwych etiud, składa się na oryginalny portret Mari El, ugrofińskiej grupy etnicznej, zamieszkującej środkowe dorzecze Wołgi. Maryjczycy (w spolszczonej wersji) to lud z kręgu tzw. kultury pogańskiej, kierujący się do dzisiaj regułami animizmu, w którym odnajdziemy jednak pewne elementy prawosławia. Dla Maryjczyków aspekt duchowy mają zatem zarówno przedmioty, zjawiska atmosferyczne jak i zwierzęta czy rośliny, będące elementem kultu, który wyraża się w szeregu przedziwnych, barwnych rytuałów. Jednak film Fedorczenki to nie tyle etnograficzny zapis życia jednej ze społeczności zamieszkującej Federację Rosyjską, co misternie obmyślany obraz artystyczny o wartkiej narracji, pełen humoru, splatający w ciekawą całość elementy komizmu, groteski, grozy, magii, zabawnie ukazanego erotyzmu. Głównymi bohaterkami szeregu sekwencji są kobiety, z którymi wiąże się spójny w motywach splot zaskakujących wydarzeń. Tu może stać się wszystko – duch zaszantażować chłopa, domagając się tym samym spółkowania, a kobiety prowadzić miłosną grę z wiatrem… Magiczny realizm „Niebiańskich żon…”, przechodzący w alegorię i symbol, to konwencja, która bawi, ale też skłania do refleksji nad przyszłością kultury Maryjczyków – a w swoim wymiarze uniwersalnym – nad zagadkowymi zakamarkami ludzkiej „psyche”. Człowiek zostaje ukazany jako integralna część natury w całym jej duchowym aspekcie.

„Naród Rosji – jak wyjaśnia Aleksej Fedorczenko – jest złożonym tworem, wziąwszy pod uwagę fakt, że jej terytorium nie jest zamieszkiwane przez jednostki jak Litwa czy Polska, ale przez grupy – to ponad 180 różnych grup etnicznych. Ludność ugrofińska wywodzi się z centralnej Rosji, gdzie znajdziecie dziś najwięcej kościołów i klasztorów. Maryjczycy reprezentują największą grupę spośród plemion ugrofińskich, jedyną, która do dzisiejszego dnia kultywuje tradycję wspólnej modlitwy w gajach, prostych rytuałów, posiada lokalnych kapłanów. Ich święta góra została wysadzona w powietrze, a gaje oliwne zostały wycięte. Jednak szybko zorientowano się, że zniszczenie symboli nie unicestwiło tej społeczności. Maryjskie panny i żony z pozoru niczym nie różnią się od innych ziemskich żon.” ( za: Festival Scope)

 Na spotkanie filmowe, połączone z dyskusją,  zapraszają: ŚKF, MBP w Świdnicy oraz Fundacja Zero Point. Miejska Biblioteka Publiczna przy Franciszkańskiej 18, sobota 7 marca. Start o 17.00.Wstęp wolny.

Piotr Bentkiewicz

Poprzedni artykułBronkobus w powiecie świdnickim
Następny artykułĆwierć wieku samorządu