Strona główna Bez kategorii Konsekracja biskupa Pytla już w sobotę

Konsekracja biskupa Pytla już w sobotę

8

Ks. Waldemar Pytel, gospodarz Kościoła Pokoju, zostanie konsekrowany na biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Po raz pierwszy uroczystość tej rangi będzie miała miejsce w świdnickiej świątyni luterańskiej.

Waldemar Pytel

Uczestnikami konsekracji będą duchowni z całej Polski i Europy. 7 marca w samo południe biskup elekt w otoczeniu biskupów wejdzie do Kościoła Pokoju. Uroczystość poprowadzi zwierzchnik polskich luteranów biskup Jerzy Samiec, a dwoma najważniejszymi asystentami będą ustępujący biskup wrocławski Ryszard Bogusz i Ragnar Persenius ze szwedzkiej Uppsali. – Obecność biskupa Perseniusa ma szczególne znaczenie. Po pierwsze Kościół Pokoju od początku istnienia jest związany ze Szwecją, mamy partnerską parafię w diecezji Uppsala – mówi biskup elekt Waldemar Pytel. – Po drugie, i najważniejsze, wiąże się to z kwestiami teologicznymi – sukcesji apostolskiej.

Na konsekrację i powierzenie urzędu biskupa do Świdnicy zostali zaproszeni wszyscy biskupi luterańscy, a także duchowni ekumeniczni. Obok przedstawicieli religii chrześcijańskich do Świdnicy przyjadą także imam i rabin. Obecni będą również politycy i dyplomaci, między innymi Staffan Herrström, ambasador Królestwa Szwecji w Polsce. Sama uroczystość ma być skromna, ale godna rangi wydarzenia.

Uroczystość konsekracji jest otwarta dla wszystkich. – Mieszkańców mojego miasta zapraszam szczególnie serdecznie – dodaje biskup elekt. Nabożeństwo konsekracji rozpocznie się o 12.00 w sobotę, 7 marca 2015 roku w świdnickim Kościele Pokoju.

/red./

Poprzedni artykułSelfie na Dzień Kobiet [WYNIKI KONKURSU]
Następny artykułPolecamy: Dziewczyny wyklęte