Strona główna Bez kategorii Festiwal Balonowy będzie w Krzyżowej

Festiwal Balonowy będzie w Krzyżowej

19

Nawet 50 załóg z całego świata, podniebne loty dla nowożeńców, liczne pokazy, konkursy i koncerty. Balloon Club Świdnica szykuje wiele atrakcji na I Festiwal Balonowy. Impreza miała wpisać się do kalendarza wydarzeń w Świdnicy, tymczasem zostanie zorganizowana w Krzyżowej, pod patronatem wójta gminy Świdnica i starosty świdnickiego oraz przy współudziale Fundacji Krzyżowa.

Balony swidnica (12)

Przez trzy majowe dni na terenie dawnego majątku rodziny von Moltke, a dziś siedziby Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej, zostaną rozegrane zawody balonów na ogrzane powietrze, w których udział wezmą załogi z Polski, Europy i USA. Integralną częścią wydarzenia będzie festiwal, podczas którego będzie można zobaczyć widowiskowe pokazy podświetlania czaszy balonów, spróbować regionalnych potraw i bawić się na koncertach. 9 maja w niezwykły lot polecą nowożeńcy w strojach ślubnych. Już dzisiaj mogą zgłaszać się pary chętne do podniebnej podróży lub ci, którzy chcieliby zaręczyć się w tym  dniu. Krzysztof Zapart, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, zachęca do wzięcia udziału w konkursach plastycznym i fotograficznym.

Festiwal Balonowy jest konsekwencją działań, podejmowanych przez najmłodszy w Polsce klub balonowy. Powołany przez Krzysztofa Zaparta Balloon Club istnieje zaledwie 3 lata, a ma na swoim koncie sporo sukcesów, m.in. V miejsce w Pucharze Gordona Bennetta i II miejsce w Mistrzostwach Ameryki balonów na gaz. Polacy po latach przerwy zaczęli być rozpoznawani w świecie baloniarskim, zyskali wielu przyjaciół i sympatyków.   Świdnica miała być gospodarzem wydarzenia. Krzysztof Zapart  zapowiadał festiwal jeszcze podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Sam z dużym zaangażowaniem popierał kandydaturę przegranego Wojciecha Murdzka. Jak twierdzi, nie udało mu się porozumieć z nową prezydent Świdnicy,  Beatą Moskal-Słaniewską. – Najpierw nie chciała się spotkać, później twierdziła, że nie ma zaplanowanego budżetu – wyjaśnia Zapart.  Ideę festiwalu poparli Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica i Piotr Fedorowicz, starosta świdnicki, udzielając patronatów. Festiwal wspiera Fundacja Krzyżowa, współorganizatorem jest naszbiznes24.pl.

/asz/

Odpowiedź Ewy Dryhusz, rzecznika UM w Świdnicy:

Planowanie dużych wydarzeń artystycznych, kulturalnych czy sportowych, opartych o dofinansowanie z Urzędu Miasta, wymaga zawsze złożenia wniosku do końca września roku poprzedzającego dane wydarzenie – związane jest z ujęciem i zabezpieczeniem środków na realizację przedsięwzięcia czy imprezy w miejskim budżecie.

Należy mieć na uwadze fakt, że budżet na rok 2015, konstruowany jeszcze przez poprzednich włodarzy Świdnicy, został przyjęty w całości przez prezydent Beatę Moskal-Słaniewską. Wniosek dotyczący organizacji Balloon Festival nie wpłynął do UM ani przed 8 grudnia 2014 roku, ani w terminie późniejszym.

Jednocześnie przypominam, że środki na promocję w budżecie Świdnicy na ten rok zostały mocno okrojone, dlatego żadnego z przedsięwzięć spoza już ujętych w budżecie nie możemy wesprzeć znaczącą kwotą bez wcześniejszej bardzo wnikliwej analizy, uwzględniając przy tym zarówno rozmaite projekty składane przez świdniczan, jak i artykułowane przez mieszkańców potrzeby i oczekiwania.

– Nie interesuje mnie kto kogo popierał w kampanii. Interesuje mnie sposób wydatkowania środków publicznych na przedsięwzięcia związane z promocją miasta i zapewnienie mieszkańcom ciekawej oferty wydarzeń artystycznych, kulturalnych czy sportowych – mówi Beata Moskal-Słaniewska. – Doceniam osiągnięcia Pana Krzysztofa, który w zeszłym roku, mając wsparcie miasta, uczestniczył w prestiżowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta i zajął w nich V miejsce – dodaje prezydent Świdnicy.

Strona internetowa Balloon Festival Krzyżowa.

Piątek 8 maja 2015
16:00 Ceremonia Otwarcia Festiwalu
18:00 Błysk nocy wiosennej – pokaz podświetlania balonów
20:00 Światło i dźwięk – pokaz laserów lub sztucznych ogni
do muzyki Dyskoteka Dinozaurów .
Sobota 09 maja – sesja poranna
6:00 Lot Poranny Patrol – konkurencje balonowe o nagrodę sponsora,
10:30 Prezentacje balonowe , Piknik na zielono
14:00 Targ staroci i różności balonowych, Targ odznak i pinów balonowych
18:00 Sesja wieczornaŚlub i zaręczyny Balonowe , lot balonami Młodych Par i par
zaręczonych w dniu 9 go maja 2015 r
20:00 Koncert Gwiazdy Balloon Festivalu
Niedziela 10 maja (Dzień sponsorski) – sesja poranna
6:00 Loty niskiego Patrolu- konkurencje balonowe o nagrodę sponsora głównego
12:00 Rozdanie nagród i uroczyste grillowanie
15:00 Ceremonia Zamknięcia

 

Poprzedni artykułPierwsze koty za płoty dziewczynek Polonii-Stali
Następny artykułMłodzicy ŚKPR-u ze zmiennym szczęściem