Strona główna Wydarzenia Był niewidoczny. O krok od tragedii

Był niewidoczny. O krok od tragedii

10

Musiał gwałtownie skręcić i wpadł do rowu. Kierowca Peugeota na szczęście nie odniósł obrażeń, ale mogło się skończyć tragicznie. Winny jest niefrasobliwy pieszy, który szedł po zmroku poboczem drogi bez żadnych odblaskowych elementów na ubraniu.

odblaski3

Do zdarzenia doszło w niedzielę po 19.00 niedaleko Grochotowa. – O tej porze jest już ciemno i osoba, która idzie brzegiem drogi w ciemnym ubraniu jest kompletnie niewidoczna. Kierowca zauważył sylwetkę 64-latka w ostatniej chwili – mówi Katarzyna Czepil z KPP w Świdnicy. – Pieszy nie tylko naraził na niebezpieczeństwo życie swoje i kierowcy, ale także złamał prawo. Za brak elementów odblaskowych zapłacił mandat w wysokości 500 złotych.

Policja przypomina:

Od 31 sierpnia 2014 każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

/opr. red./

Poprzedni artykułNiezwyczajna Aleksandra
Następny artykułCyrk bez zwierząt