Strona główna Wydarzenia O historii lokalnej w Krzyżowej

O historii lokalnej w Krzyżowej

0

„Dzieje lokalne i wielka historia” – pod takim hasłem w Krzyżowej zorganizowano konferencję, poświęconą  dziejom lokalnym na Dolnym Śląsku w latach 1945-89, w szczególności miast Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy i Wałbrzycha.

konf Krzyżowa
Z zaproszenia Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Fundacji Krzyżowa skorzystali lokalni pasjonaci i badacze przeszłości, historycy IPN oraz pracownicy akademiccy i studenci.
W konferencji udział wziął także zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, który mówił o powojennej historii Świdnicy i działaniach, podejmowanych na rzecz popularyzacji wiedzy o dziejach miasta wśród młodzieży.
. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: profesor Włodzimierz Suleja z Uniwersytetu Wrocławskiego,historyk Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Robert Klementowski, prof.Elżbieta Kościk, a także znakomite grono lokalnych historyków, czyli m. in.: Stanisław Kotełko i Wiesław Rośkowicz. .
Zwieńczeniem kongresu było wspólne zwiedzanie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, która powstała z okazji 25 rocznicy Mszy Pojednania z 12 listopada 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Konferencja jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Akademię Europejską Krzyżowa.

/UM w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Kwiaty, proszę państwa!
Następny artykułKama Karst: Obiekty najwyższej próby