Strona główna Bez kategorii Zbudowali drukarkę 3D

Zbudowali drukarkę 3D

2

Uczestnicy zajęć z robotyki oraz modelarze ze świdnickiego MDK mogli nie tylko zobaczyć, ale i wydrukować figurkę robota. Podczas zajęć z robotyki drukowane są w 3D elementy konstrukcyjne. Jest to pracochłonne. Najpierw powstaje projekt, a potem przenosimy to na odpowiedni język programowania.  Drukarka została wykonana samodzielnie z zakupionych części – informuje Sylwia Łabuda z MDK.

 drukarka 1

–  Drukarkę budował zespół uczniów. Pracowało przy niej 7 osób. Trwało to  prawe 3 miesiące do momentu pełnego uruchomienia, ale dzięki temu drukuje to, co chcemy – mówi Dariusz Cisek, prowadzący warsztaty z robotyki.

  Drukarka zaprezentowana podczas warsztatów została zakupiona jako worek pełen części: drucików, złączek, śrubek czy wałków gwintowanych. Trzeba było ją najzwyczajniej w świecie złożyć. Konstrukcja całkowicie złożona posiada fabrycznie zamocowany silnik,  procesor, ale same ustawienia to wszystko mrówcza praca. – dodaje instruktor.  – Dydaktycznie znakomite, bo wychodzimy od pracy z workiem części, a następnie powstaje nowy produkt. Satysfakcja gwarantowana.

drukarka 3

 Modelarze i warsztatowicze poznali w praktyce technikę drukowania w 3D, która umożliwia tworzenie geometrycznie skomplikowanych obiektów. Taką drukarkę można wykorzystać do tworzenia szerokiej gamy modeli i prototypów czy przedmiotów codziennego użytku. To też doskonałe narzędzie edukacyjne,  ucząc się projektowania trójwymiarowego i tworząc realne przedmioty, uczestnicy zajęć mogą rozwijać swoją kreatywność i nabyć konkretne oraz przyszłościowe kompetencje.

 Warsztaty z robotyki rozpoczęły się 25 listopada i potrwają do końca marca 2015 roku. Młodych robotyków kształci Dariusz Cisek, założyciel Wałbrzyskiego Koła Robotyków przy Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk”, nauczyciel przedmiotów zawodowych: elektryki, elektroniki, programowania mikroprocesorów, wykładowca przedmiotów lotniczych na PWSZ Lesznie, instruktor lotnictwa. Zajęcia z robotyki prowadzi aktualnie w kilkunastu okolicznych miejscowościach.  Po warsztatach zajęcia poprowadzi Zbigniew Brożbar. Inicjatywę wspiera finansowo Urząd Miejski w Świdnicy.

/opr.red./

 

Poprzedni artykułGłupota czy premedytacja? Przed sądem za spalenie człowieka
Następny artykułPolecamy: Keri Smith „To nie jest książka”