Strona główna Wydarzenia Świdnica Zatańcz przeciwko przemocy

Zatańcz przeciwko przemocy

0

Już jutro, 14 lutego po raz kolejny cały świat zatańczy przeciwko przemocy wobec kobiet. Zatańczy również Świdnica, jako jedno z kilkudziesięciu miast w Polsce. Zaproszeni są wszyscy, bez względu na płeć, wiek, poziom sprawności! Zatańczymy w świdnickim Rynku o 12:00 – w samo południe! – zachęcają organizatorki.

screen

Screen z youtube

Akcja jest częścią Międzynarodowej Kampanii Społecznej One Billion Rising, która ma na celu zwrócenie uwagi na dramat miliarda dziewczynek i kobiet doświadczających różnych form przemocy każdego dnia.
W tym roku szczególna uwaga nakierowana jest  na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami. Są one trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne. Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej. Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim. Pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo. Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.
W życiu kobiet z niepełnosprawnościami przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności. Blisko 80% kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej.

„Nazywam się miliard” w Walentynki! Głośno zaakcentujmy ten problem społeczny i zatańczmy wspólnie przeciwko przemocy wobec kobiet! – zapraszają grupa nieformalna Nazywam się Miliard Świdnica i DwieSzpilki.pl.

Poprzedni artykułKraksa na żelaznym moście
Następny artykułŚwiebodzice przejmują część dworca