Strona główna Bez kategorii Uwaga! Zmiany w opłatach za śmieci

Uwaga! Zmiany w opłatach za śmieci

9

Obecnie obowiązujące przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach powodują, że dotychczas funkcjonujący w Świdnicy system składania deklaracji i wnoszenia opłat musi zostać zmieniony. 2 lutego weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja nakłada na wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe obowiązek składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wnoszenia tej opłaty do Urzędu Miejskiego – informuje biuro prasowe UM w Świdnicy.

śmieci2
Od 1 lipca 2013 roku właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielolokalowych składali deklaracje do Urzędu Miejskiego i dokonywali opłaty za gospodarowanie odpadami na indywidualny nr konta przypisany do danej nieruchomości – przypomina Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta i informuje, że w związku z nowelizacją ustawy w porozumieniu z każdą spółdzielnią mieszkaniową uzgodniono, że do dnia 25 kwietnia 2015 r. opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele lokali mieszkalnych wnosić będą indywidualnie, czyli na dotychczasowych zasadach. Natomiast od maja 2015 r. powyższy obowiązek realizować będzie spółdzielnia mieszkaniowa, czyli opłata za odpady będzie pobierana przez spółdzielnię w tzw. czynszu i przekazywana do Urzędu Miejskiego.
Każdy, kto dokonał opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres dłuższy niż do końca kwietnia 2015 r., będzie miał na koncie nadpłatę, której zwrot następuje na wniosek podatnika. W sprawie nadpłat prosimy o kontakt z Referatem Finansowym Urzędu Miejskiego (ul. Armii Krajowej 49, pok. 1b/1c, tel. 074/8562824, 074/8562825).
Jednocześnie informujemy, że na mocy art. 6m ust. 1c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa może żądać od właściciela lokalu, osoby której służy spółdzielcze prawo do lokalu lub osoby faktycznie zamieszkującej lokal podania danych niezbędnych do ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

/UM w Świdnicy/

 • Obserwator

  Nie chodzi mi o nadpłatę, ja płacę na bieżąco, chodzi mi tylko o czas zmarnowany (godzina) w UM, bo pani nie było, bo pieczątkę wzięła koleżanka itp. Od początku mógł deklarację złożyć w moim imieniu zarządca nieruchomości i rozliczyć się za śmieci, tak jak to robi za wodę i ścieki.

 • tyle w temacie

  szkoda słów

 • PK

  po co ścigać indywidualnie tych co nie płacą lepiej jest zmusić spółdzielnie, żeby płacili za tych co nie płacą
  a jeśli nie płacą również za czynsz to się siądzie na koncie danej spółdzielni i ściągnie środki z funduszów remontowych i problem z niepłaceniem za śmieci się rozwiąże a właściwie zostanie zwalony na spółdzielnie i ich zarządców.

 • Janusz

  Przede wszystkim jeżeli dalej będzie taki burdel przy pojemnikach na ŚMIECI jak dotychcZas to ja przestaję płacić. I obojętnie czy indywidualnie czy do Spółdzielni. Ja ze swoich umów się wywiązuję. Śmieci sortuję i regularrnie płacę co m-c 27 zł.Niestety firma Remondis czy jak jej tam zaniedbuję wywóz. Śmieci walają się przy pojemnikach, sprzątacze ze Sp-ni /sorry za określenie/ tego nie sprzątają. A zupełna paranoją jest,że np. za skrawki ziemi np.pomiędzy blokami ul.Waryńskiego i Dąbrowskiego odpowiada firma p.Karpińskiego. Brud, smród i ubóstwo. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.

  • Antek

   A to akurat nie jest wina miasta, tylko sąsiadów syfiarzy. Brud, smród i ubóstwo-mentalne!

   • Janusz

    Oczywiście zgadzam się co do sąsiadów, ale po to są powołane służby do sprzątania, aby tego brudu nie było. A co znaczy,że skrawek ziemi pomiędzy blokami należy do firmy p.Karpińskiego. Ponoć w całym powiecie ma takie miejsca. /tak zostałem poinformowany przez sprzataj ące panie ze Spółdzielni/.To co ta firma nie odpowiada za czystość na swoich terenach. A idąc Twoim tokiem myślenia to np. w pociągach brud bo zrobili go ludzie. I co kolej nie ma tego sprzątać? W miejskich szaletach ludzie nabrudzili i co obsługa nie ma tego sprzątać?Pozdrawiam

    • Antek

     Oczywiście, że po to się płaci komuś za sprzątanie. Ale irytuje mnie podejście "nie trafię do śmietnika, bo mi się nie chce iść, tylko wyrzucę koło klatki", albo "pada, to niech pies nasra sąsiadowi pod okno".

     • Janusz

      No, bo w tym dzikim kraju ludzie już tak mają. Po jaką cholerę powołano kiedyś straż miejską. Gdzie patrole. Srające psy – krótka piłka. Częste patrole i 500 zł mandat. Za drudim razem 1500zl. Brak przy sobie woreczka na odchody- 100 zł Jak się ma psa to trzeba też po nim posprzątać. Kiedyś biegałem często nad zalewem. Przestałem ze względu na psy. Nie,że wpadałem z odchody, ale biegające wolno psy po prostu mnie przegoniły. Na zwracane uwagi najczęściej słyszałem – ale on jest łagodny" Zadzwoniłem na Straż Miejską. O mało co to mnie ukarano by chyba za to,że się czepiam. I oczywiście żadnej interwencji. Nie mają czasu na patrole, bo czyhają na kierowców za każdym zaułkiem. Dziki kraj.Po jaką cholerę ja się denerwuję? , bo nauczono mnie i wychowano inaczej.I szlak mnie trafia, Ludzie potrafią tylko narzekać i żądać, ale zero swojego wkładu od siebie. Dlatego karać,karać i jeszcze raz karać. Acha. I w tym dziwnym kraju nikt za nic nie odpowiada. Q…wa.