Strona główna Wydarzenia Świdnica Troska o zapisaną historię

Troska o zapisaną historię

0

Są prawdziwym skarbem, który wymaga ogromnej troski, bo niezwykle łatwo stracić je z powodu kurzu, brudu, wilgoci. Jak dbać o książki i innego rodzaju zabytkowe woluminy, by służyły pokoleniom? O zasadach konserwacji i przechowywania w świdnickim Centrum UNESCO przy Kościele Pokoju mówiły znawczynie tematu z Uniwersytetu Toruńskiego.

ks 1

Z otwartymi wykładami na zaproszenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przyjechały prof. Elżbieta Jabłońska, dr Małgorzata Pronobis – Gajdzis, dr Dorota Jutrzenka – Supryn. Informacji wysłuchali m.in. pracownicy świdnickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Gośćmi specjalnymi byli norwescy partnerzy projektu, w ramach którego od kilku miesięcy trwają prace konserwatorsko-budowlane w różnych miejscach placu Pokoju. M.in. restaurowana jest plebania, w której powstanie Dolnośląski Instytut Ewangelicki. Tutaj zostaną przeniesione niezwykle bogate zbiory parafii ewangelickiej, gromadzone od ponad 350 lat. – Mamy ponad 12 tysięcy wolumenów, 400 starodruków. To bezcenny zbiór, który nie był właściwie przechowywany i w ogromnej części uległ poważnym uszkodzeniom – mówi biskup elekt Waldemar Pytel. – Część ksiąg udało się poddać konserwacji, ale to ogromnie kosztowne prace. Odratowanie jednej książki kosztuje od 30 do nawet 70 tysięcy złotych. Oczywiście będziemy starali się jak najwięcej zabytków przywrócić do stanu świetności, ale przede wszystkim cieszymy się, że nasze zbiory będą właściwie przechowywane i będą dostępne dla osób zainteresowanych – dodaje.

ks 2

***

Parafia Ewangelicko-Augsburska jest beneficjentem Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Projekt o wartości 14 milionów obejmuje konserwację w kościele dużych organów wraz z barokowym prospektem, remont obecnej plebanii z archiwum na Dolnośląski Instytut Ewangelicki oraz odnowę kilometrowego muru okalającego plac Pokoju wraz z umieszczonymi w nim epitafiami.

Poprzedni artykułStragona najlepsza w Polsce
Następny artykułSzansa dla tysięcy uczniów