Strona główna Bez kategorii Są ministerialne pieniądze na zabytki

Są ministerialne pieniądze na zabytki

4

Od wielu lat bezcenny świdnicki zabytek otrzymuje wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku dwa wnioski o dotacje na renowację Kościoła Pokoju, złożone przez Parafię Ewangelicko-Augsburską, uzyskały najwięcej punktów, a co za tym idzie, środki zostały przyznane. Dzięki nim uda się dokończyć renowację otoczenia ołtarza i epitafia na historycznym cmentarzu. Środki na prace renowacyjne otrzymają także świdnicka katedra i bazylika mniejsza w Strzegomiu.

oltarz1

Kościół Pokoju

Od 2007 roku parafia co roku pisze wnioski i otrzymuje środki z ministerstwa w wysokości od 200 do 700 tysięcy złotych. Dzięki nim udało się m.in. uratować zagrożona konstrukcję dzwonnicy, odrestaurować i wyeksponować epitafia, przeprowadzić renowację ambony oraz ołtarza. Parafia przez ostatnie ponad 25 lat zdołała pozyskać partnerów za granicą, skąd płyną największe środki. Tak jest min. w tej chwili podczas realizacji zakrojonych na ogromną skalę prac współfinansowanych z mechanizmu norweskiego, a wartych w sumie 14 milionów złotych. – Jednak równie duże znaczenie mają dotacje naszego, polskiego ministerstwa. Ich rola w renowacji Kościoła Pokoju i pozostałych zabytków z placu Pokoju jest ogromna – mówi Bożena Pytel, z parafii ewangelickiej. Pozytywną weryfikacje przeszły w tym roku dwa wnioski. Ministerstwo przyznało 100 tysięcy złotych na dokończenie renowacji otoczenia ołtarza, czyli odrestaurowanie drugiej części empory wschodniej. Kolejne 100 tysięcy zostało przeznaczone na odnowienie epitafiów z zabytkowego cmentarza.

Katedra

Od lat trwają prace renowacyjne przy imponującej świdnickiej katedrze pw. świętych Stanisława i Wacława. W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii katedralnej 250 tysięcy złotych. Za te pieniądze mają zostać wykonane prace konserwatorskie i restauratorskie wyposażenia wnętrza nawy głównej  świątyni – malowidła w obrębie ściany północnej III przęsła wraz z obrazem olejnym, przedstawiającym św. Franciszka.

Bazylika strzegomska

Parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła od kilku lat skutecznie stara się o dotacje ministerialne., W tym roku pozyskała 200 tysięcy złotych na II etap systemu sygnalizacji pożarowej i instalacji elektrycznej. Kolejne 100 tysięcy ministerstwo przyznało na ratowanie zabytkowych epitafiów.

/asz/

Poprzedni artykułPijany kierowca ładowarki
Następny artykułMaluchy szukają domu