Strona główna Bez kategorii Opozycja chce oddać szkoły Świebodzicom

Opozycja chce oddać szkoły Świebodzicom

1

Opozycja w Radzie Powiatu Świdnickiego chce przekazać prowadzenie liceum, Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Specjalnych samorządowi Świebodzic. Na wniosek ośmiorga radnych z klubów Wspólnoty Samorządowej i Prawa i Sprawiedliwości na jutro zwołano nadzwyczajną sesję.

Sesja Rady Powiatu (10)

Już w ubiegłym roku z inicjatywy burmistrza Bogdana Kożuchowicza i radnych Świebodzic została podjęta przez tamtejszy samorząd uchwała intencyjna o woli przejęcia szkół. Głównym powodem był zamiar zlikwidowania przez powiat części Zespołu Szkół Specjalnych i przeniesienia dzieci do Świdnicy. Od tego pomysłu ostatecznie  powiatu odstąpił. Jednak właśnie ten aspekt znalazł się w lakonicznym uzasadnieniu projektu, który będzie głosowany na nadzwyczajnej sesji 4 lutego. Opozycja chce przekazania nie tylko Zespołu Szkół Specjalnych, ale także liceum i Zespołu Szkół, motywując ten pomysł trudną sytuacją finansową powiatu.

– Ten pomysł jest nieodpowiedzialny – mówi starosta Piotr Fedorowicz. – Nieodpowiedzialny, bo proponuje pozbawienie powiatu prawie 6 milionów złotych subwencji oświatowej, co w obecnej sytuacji jest nie do przyjęcia. Brak pokazania skutków finansowych jest także poważnym błędem formalnym, który dyskwalifikuje tę uchwałę. Zarząd powiatu zaopiniował ją negatywnie. Nie ma żadnych powodów, by przekazać szkoły samorządowi Świebodzic. Żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana ani w bliższej, ani w dalszej przyszłości. Pogłoski o zamknięciu liceum to zwykłe plotki.

Sesja rozpocznie się 4 lutego o godzinie 11.00 w sali narad świdnickiego starostwa.

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Ustalenie porządku obrad

3. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków

4. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przekazania Gminie Świebodzice prowadzenia szkół powiatowych 5. Zobowiązanie Zarządu Powiatu do opracowania i uzgodnienia z Regionalną Izbą Obrachunkową projektu zmiany uchwały w sprawie programu postępowania naprawczego uwzględniającego zmienione stanowisko w sprawie oszczędności wydatków w zakresie oświaty.

6. Interpelacje i wolne wnioski

7. Sprawy różne

8. Zakończenie obrad

PROJEKT UCHWAŁY

Poprzedni artykułDla kogo nagrody za wyniki sportowe?
Następny artykułHenryk Z. stawił się na badaniach w Gdańsku