Strona główna Temat dnia Niezwykła kolekcja autografów

Niezwykła kolekcja autografów

5

9-letnia Tosia kolekcjonuje autografy. Jednak do swojego zbioru wybiera podpisy osób wyjątkowych i nie są to celebryci. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 o autograf prosi tych, których ceni za mądrość i dokonania.

Tosia

Zdjęcie ze strony SP 6

Niecodzienna pasją dziewczynki szkoła pochwaliła się na swojej stronie internetowej:

Tosia Teuerle, uczennica kl. IIb rok temu została zuchem w 23. Świdnickiej Gromadzie Zuchowej „Leśne Duszki”. A jak wiadomo, zuch musi wykazywać się wieloma umiejętnościami i sprawnościami. Tosia postanowiła zdobyć sprawność „kolekcjoner”, a jej pomysłem na kolekcję stały się autografy. Wybierając osobistości, których autografy chciałaby pozyskać, po pierwsze kieruje się swoimi harcersko – wojskowymi zainteresowaniami, korzysta z sugestii rodziców, ale także chce w swojej kolekcji mieć autografy ludzi, których uważa za ważnych, mądrych, na których chociaż w części pragnie się wzorować.

Autografy pozyskuje osobiście „na żywo” (w czasie imprez otwartych organizowanych w Świdnicy i okolicach) lub za pomocą własnoręcznie wysłanych próśb ­ listów i e­-maili. Autografy w kolekcji Tosi złożyli m. in.:

– Krzysztof Baranowski­ – podróżnik, kapitan STS Pogoria i STS Fryderyk Chopin, szef Szkoły Pod Żaglami,

– Krzysztof Hołowczyc­ – kierowca rajdowy,

– Piotr Pamuła­ harcmistrz, komendant Hufca ZHP Świdnica,

– Janusz Gajos i Franciszek Pieczka­ – są to autografy z dedykacjami na zdjęciach, na których są pokazani jako bohaterowie filmu „Czterej pancerni i pies”,

– Zejman & Garkumpel­ – zespół muzyczny grający szanty, w tym szanty dla dzieci. Tosia dostała płytę z autografami

– Kierowcy rajdowi (autografy zdobyte osobiście podczas rajdu): Kajetan Kajetanowicz, Tomasz Kuchar, Tomasz Czopik, Wojciech Chuchała, Łukasz Byśkiewicz i Maciej Wisławski (załoga TVN TURBO), Grzegorz Grzyb, Maciej Oleksowicz i Michał Kuśnierz,

– Gen. dyw. dr Mirosław Rozmus­ Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej,

– Generał bryg. w st. spocz. Janusz Brochwicz Lewiński, pseudonim Gryf­ żołnierz AK Batalionu „Parasol” (dowódca legendarnej obrony Pałacyku Michla na Woli), Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Służył m. in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI.

Pozyskując autografy Tosia nie spoczywa na laurach.­ W ramach wdzięczności za autograf własnoręcznie przygotowuje laurki, listy bądź życzenia dla osób, które odpowiedziały na jej prośbę. Co z kolei nie pozostaje bez odzewu. I tak już od dawna trwa życzliwa korespondencja Tosi z kilkoma osobistościami. Najmilszym efektem takiej korespondencji jest zdjęcie bombki zrobionej przez Tosię, umieszczone na stronie Polskiego Radia w Sydney. Oczywiście Tosia zdobyła sprawność „kolekcjonera”, ale jej przygoda z autografami trwa nadal. Planuje w najbliższym czasie zdobyć autograf japońskiego skoczka narciarskiego Noriaki Kasai.

 

Poprzedni artykułSłodki rekord wyrównany!
Następny artykułSkatował psa