Strona główna Kultura Najpiękniejsze pałace w świdnickim muzeum

Najpiękniejsze pałace w świdnickim muzeum

16

Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Antykwariat Wu-eL ze Szczecina zapraszają w dniach 13.02 – 29.03.2015 roku na wystawę „Od Dunckera do Webera. Śląskie rezydencje, pałace i zamki w latach 1860-1910”.  Zaprezentowanych zostanie 76 litografii i fotografii autorstwa Alexandra Dunckera i Roberta Webera przedstawiających śląskie pałace i rezydencje ze zbiorów Antykwariatu Wu-eL  i Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Pałac w ŁażanachPałac w Łażanach

Alexander Duncker (1813-1897) pochodził ze znanej rodziny berlińskich księgarzy. W 1837 roku założył wydawnictwo, w którym pomiędzy 1857 a 1883 rokiem ukazało się szesnastotomowe dzieło Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen der ritterschaftlichen Grundbesitzer in der preußischen Monarchie składające się z 960 widoków rezydencji, pałaców i zamków ówczesnych prowincji Królestwa Pruskiego, opatrzonych krótkimi tekstami opisowymi, 227 z nich poświęcono Śląskowi. Kolorowe litografie ukazują różnorodność architektury w Prusach i umożliwiają wgląd w ówczesną sztukę ogrodową, jeszcze dzisiaj przyciągając uwagę historyków.

 Na początku XX wieku Robert Weber, drezdeński architekt i fotograf, niewątpliwie zainspirowany dziełem Alexandra Dunckera, wykonał wraz ze współpracownikami, fotografami z Drezna – Fiehnem i Foersterem, kilka tysięcy zdjęć śląskich pałaców. W wydanym w 1909 roku w Dreźnie i Wrocławiu trzytomowym albumie pt. Schlesische Schlösser znalazły się fotografie 286 śląskich pałaców wraz z ich opisami.

Rogoźnica

Rogoźnica

Porównanie wydawnictw Dunckera i Webera daje możliwość uchwycenia zmian zaszłych w ciągu półwiecza w architekturze śląskich rezydencji. Na uwagę zasługują również informacje o historii poszczególnych obiektów, efekt współpracy z właścicielami, którzy udostępnili swe rodowe archiwa bądź sami opracowali stosowne informacje.

Muzeum Dawnego Kupiectwa od kilkunastu lat współpracuje z założonym w 1996 r. przez doktora Wojciecha Lizaka szczecińskim  Antykwariatem Wu-eL. Od początku jego istnienia W ojciech Lizak położył nacisk na polską i europejską ikonografię i kartografię od XVI w. do czasów współczesnych. Niemniej ważnym obszarem jego zainteresowań  są rękopisy wybitnych postaci z historii Polski, starodruki i numizmaty. Zbiory ikonograficzne i kartograficzne Antykwariatu liczą powyżej pięciu tysięcy jednostek. Znakomity jest zbiór autografów, w tym A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Z. Krasińskiego, T. Kościuszki, polskich królów.

Na wernisaż wystawy „Od Dunckera do Webera. Śląskie rezydencje, pałace i zamki w latach 1860-1910” zapraszamy w czwartek, 12.02.2015 r. na godz. 18.00 do Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Opracował Zbigniew Malicki

 

Poprzedni artykułOlimpijka z I LO
Następny artykułRośnie znaczenie strzelców