Strona główna Bez kategorii Jak ratować cenne książki?

Jak ratować cenne książki?

0

O zagrożeniach, wyzwaniach i szansach stojących współcześnie przed właścicielami i opiekunami bibliotek już dzisiaj  będzie można porozmawiać w Centrum UNESCO przy Kościele Pokoju. Parafia Ewangelicko-Augsburska zaprasza na spotkanie z konserwatorkami papieru i skóry z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

pastor Waldemar Pytel

Gośćmi specjalnymi będą norwescy partnerzy projektu, w ramach którego od kilku miesięcy trwają prace konserwatorsko-budowlane w różnych miejscach placu Pokoju. Między innymi remontowana jest  plebania, w której wkrótce swoje miejsce znajdą archiwalne zbiory Kościoła Pokoju.

– Jesteśmy żywo zainteresowani zdobyciem wiedzy, która pomoże nam w przyszłości właściwie opiekować się zbiorami. Jeżeli mają Państwo doświadczenie większe od naszego, albo tak jak my chcecie urządzić archiwum bezpieczne dla zbiorów i funkcjonalne dla użytkowników – zabierzcie głos w dyskusji – zachęcają do udziału organizatorzy.

Program:
09.02.2015, Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO, plac Pokoju 1 w Świdnicy
godz.15.00 -16.00, Konserwacja zapobiegawcza księgozbiorów i archiwaliów – wykład z prezentacją multimedialną, prof. Elżbieta Jabłońska.
godz.16.10 – 17.10, Organizacja magazynów archiwalnych. Obieg obiektu w placówce archiwalnej a konserwacja prewencyjna – wykład z prezentacją multimedialną, dr Małgorzata Pronobis – Gajdzis.
godz.17.20 – 18.20, Opakowania ochronne dla archiwaliów i książek – wykład z prezentacją multimedialną, dr Dorota Jutrzenka – Supryn.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

***

Parafia Ewangelicko-Augsburska jest beneficjentem Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Projekt o wartości 14 milionów obejmuje konserwację w kościele dużych organów wraz z barokowym prospektem, remont obecnej plebanii z archiwum na Dolnośląski Instytut Ewangelicki oraz odnowę kilometrowego muru okalającego plac Pokoju wraz z umieszczonymi w nim epitafiami.

/opr. red./

Poprzedni artykułSezon rajdowy 2015 czas zacząć [FOTO]
Następny artykułZablokowany wyjazd do Dzierżoniowa [AKTUALIZACJA]