Strona główna Temat dnia Biskup świdnicki apeluje do prezydenta Komorowskiego

Biskup świdnicki apeluje do prezydenta Komorowskiego

50

Biskup Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, w imieniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich apeluje do prezydenta RP o niepodpisywanie ratyfikacji konwencji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, uchwalonej przez sejm 6 lutego. „Ratyfikacja tego dokumentu i wprowadzenie jego postanowień w życie rodzinne i społeczne stanowi wielkie zagrożenie dla wartości naturalnych i ogólnoludzkich, przede wszystkim uderza w instytucję małżeństwa i rodziny.” – pisze biskup w liście otwartym, opublikowanym m.in. na stronie internetowej diecezji świdnickiej.

Biskup_Ignacy_Dec

Jak pisze biskup Dec, pod słusznym i wzniosłym tytułem konwencji kryje się treść dokumentu, która jest  „nie do przyjęcia przez zdrowo myślących ludzi, gdyż wskazuje błędne przyczyny przemocy wobec kobiet (…)”. Biskup zarzuca, że jako źródło wskazywana jest tradycyjna rodzina i rodzina. Krytyczne stanowisko już po głosowaniu nad ratyfikacja konwencji wyraził Episkopat. Biskup Dec apeluje do Bronisława Komorowskiego, przywołując także fakt, że prezydent jest praktykującym katolikiem.

TREŚĆ KONWENCJI RADY EUROPY

List otwarty do Pana Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (przedruk ze strony www.diecezja.swidnica.pl)

Szanowny Panie Prezydencie!

W piątek, dnia 6 lutego 2015 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę otwierającą drogę do ratyfikacji „Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”. Ratyfikacja tego dokumentu i wprowadzenie jego postanowień w życie rodzinne i społeczne stanowi wielkie zagrożenie dla wartości naturalnych i ogólnoludzkich, przede wszystkim uderza w instytucję małżeństwa i rodziny. Wskazało na to wiele środowisk naukowych i społecznych poczuwających się do odpowiedzialności za przyszłość Polski. Jasne stanowisko w tym względzie zajął Episkopat Polski.

Zwolennikom ratyfikacji, powołującym się na wyniki przeprowadzonego sondażu społecznego, trzeba przypomnieć, że wynik ten dotyczył samej nazwy dokumentu, która jest  bardzo wzniosła i słuszna, a nie treści dokumentu, która dla zdrowo myślących ludzi jest nie do przyjęcia, gdyż wskazuje na błędne przyczyny przemocy i proponuje nietrafne środki do jej przezwyciężenia. Była to zwykła medialna manipulacja. Wszystko wskazuje na to, że ustawa została przyjęta nie w wyniku merytorycznej, rozumnej oceny, ale jakiegoś ukrytego dyktatu. Nie można się zgodzić ze stwierdzeniem Konwencji, że źródło przemocy wobec kobiet tkwi w stereotypowej, tradycyjnej rodzinie i w religii czy w dotychczasowej kulturze, ale najczęściej tkwi ono w patologii społecznej.

Panie Prezydencie, wielokrotnie Pan określał się jako wierzący i praktykujący katolik. Jest Pan katolikiem od chwili chrztu, a zwolennikiem określonej partii od pewnego czasu. Partie i rządy przemijają, a słowo Boga trwa na wieki (Ps 119,89; Iz 40,8), słowo, którego aktualnie strzeże Kościół, którego Pan jest członkiem. Pomni na słowa pierwszego papieża, św. Piotra Apostoła, który powiedział przed Sanhedrynem: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5,29), prosimy o niepodpisywanie aktu ratyfikacji.

Modlimy się za Pana Prezydenta, jako synowie i córki tego samego Kościoła i tej samej Ojczyzny, modlimy się o mądrość serca, by Pan Prezydent stał zawsze po stronie prawdy i prawdziwego dobra Narodu, który obdarzył Pana najwyższym urzędem w naszym Państwie.

 

W imieniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich

bp Ignacy Dec

Biskup Świdnicki,  Przewodniczący Rady

Poprzedni artykułSportowcy i Puchar Świata w Gimnazjum nr 3
Następny artykułPolonia-Stal pokonała rezerwy Śląska Wrocław