Strona główna Bez kategorii Świdnickie II LO wysoko w rankingu liceów

Świdnickie II LO wysoko w rankingu liceów

0

Po raz siedemnasty Fundacja Edukacyjna Perspektywy sporządziła rankingi najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Pierwszy raz w historii świdnickie liceum znalazło się na bardzo wysokim, 210 miejscu w kraju i w pierwszej dwudziestce najlepszych dolnośląskich ogólniaków. Ubiegłoroczną pozycję w województwie utrzymało technikum w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego.

matura 1

Matura 2014 w II LO w Świdnicy

W 2014 roku w rankingu liceów palma  pierwszeństwa należała do I LO im. Jana Kasprowicza. Szkoła uzyskała 40,58 pkt. i zajęła w 2014 na Dolnym Śląsku 23. miejsce. Tym razem spadła na 42 pozycję, a w rankingu krajowym jest poza pierwszą pięćsetką. Powód do dumy maja uczniowie, nauczyciele i dyrekcja II LO w Świdnicy. Szkoła w województwie jest szesnasta z wynikiem 48,42 pkt. W rankingu ogólnopolskim zajęła 210 miejsce, zdobywając tym samym srebrną tarczę. To symbol, przyznawany przez autorów rankingu w zależności od uzyskanego miejsca. – Jestem bardzo zadowolony z wyniku – mówi dyrektor Jacek Iwancz. – Na pewno wpływ na tak wysoka pozycję miała pozytywna zmiana w sposobie przyznawania punktów. Większy nacisk został położony na wyniki matur, a nie – jak wcześniej – osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych. Głównym zadaniem liceum jest dobre przygotowanie do matury. Jestem dumny, że w naszej szkole uczniowie z egzaminami radzą sobie znakomicie.

W pierwszej 50-tce dolnośląskich techników znalazły się trzy szkoły z powiatu świdnickiego. Najwyżej została ocenione Technikum w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy. Szkoła uzyskała 40,12 pkt., zajmując tym samym 22. miejsce w województwie i 269. w kraju. Technikum ma prawo do używania symbolu brązowej tarczy. ZSB-E ma także 8 pozycję w kraju egzaminie zawodowym w zawodzie technik elektryk.

Poza pierwszą 300-tką w kraju, ale w pierwszej 50-tce na Dolnym Śląsku,  znalazły się dwa kolejne technika z powiatu świdnickiego. Na 30. miejscu jest Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im., Wincentego Stysia w Świdnicy (36,61 pkt.), na 33. – 4-letnie Technikum dla Młodzieży w Zespole Szkół w Żarowie. Świdnicki Ekonomik ma na swoim koncie jeszcze jedno osiągnięcie – w rankingu egzaminów zawodowych w zawodzie technik organizacji reklamy Technikum nr 5 zajmuje w Polsce 4. miejsce (92,30 pkt.).

Najlepszym liceum  w Polsce  jest XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie (100 pkt.), a Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu (100 pkt.) – ponownie, tak jak w ubiegłym roku, najlepszym technikum w kraju. Drugie w rankingu liceów zajęło Liceum nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Decyzją Kapituły Rankingu ustalone zostały następujące kryteria Rankingu Liceów 2015: sukcesy w olimpiadach 30%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 45%.

Kryteria Rankingu Techników 2015: sukcesy w olimpiadach 20%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%.

/asz/

Poprzedni artykułKomplet wygranych zawodniczek z Gimnazjum nr 1
Następny artykułByła prezentem pod choinkę? [Aktualizacja]