Strona główna 112 Pomnik żołnierzy znów zdewastowany

Pomnik żołnierzy znów zdewastowany

0

Słoikami z białą i czerwoną farbą obrzucili nieznani sprawcy pomnik żołnierzy radzieckich w Strzegomiu. Obelisk od kilku lat jest obiektem ataków.

pomnik 2

Zniszczenia z 2013 roku.

W 2013 pomnik przy ulicy Kasztelańskiej został zdewastowany dwukrotnie.W czerwcu granitowy cokół został spryskany farbą w spray`u. Wkrótce po oczyszczeniu, w lipcu,  cały pomnik został polany farbami w kilku kolorach. Sprawcy zostawili po sobie ślad. Na kartkach rozrzuconych wokół pomnika wypisali hasła antysowieckie i słowa sprzeciwu wobec zachowywania miejsc pamięci po czerwonoarmistach. Nikt się jednak nie podpisał. Pomnik to pozostałość po cmentarzu. W 1948 r. zwłoki żołnierzy rosyjskich zostały przeniesione na teren usytuowany naprzeciw cmentarza przy ul. Olszowej, zaś w 1956 r. przewieziono je do Świdnicy na cmentarz żołnierzy radzieckich. Na plantach pozostał jedynie pomnik żołnierzy, poległych poza ziemią ojczystą z napisem: „Wieczna chwała bohaterom, którzy zginęli w walkach o honor i niepodległość radzieckiej ojczyzny. 1945″.

Koszty usuwania farby przekraczały za każdym razem kilka tysięcy złotych. Cenę usunięcia wczorajszych zniszczeń urząd miejski oszacował na 1000 złotych.

Po aktach wandalizmu w 2013 roku zamontowano kamerę miejskiego monitoringu. Długo jednak nie działała. – Nie spełniała naszych oczekiwań – tłumaczy inspektor Andrzej jakubowski z UM w Strzegomiu. – W tej chwili mamy już odpowiedniej jakości urządzenie, które zostanie w pobliżu pomnika zamontowane w najbliższym czasie.

/asz/

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema 3D? [REPERTUAR]
Następny artykułPolonia-Stal rozpoczyna serię gier kontrolnych