Strona główna 112 Fałszywi policjanci złapani

Fałszywi policjanci złapani

1

Prawdziwi funkcjonariusze zatrzymali przebierańców, którzy okradli co najmniej 9 osób. Wśród poszkodowanych była 89-latka ze Świdnicy. Oszuści trafili do tymczasowego aresztu, a grozi im nawet 5 lat pozbawienia wolności.

policja

Do zdarzenia w Świdnicy doszło 9 stycznia. Do mieszkania 89-latki zapukały dwie osoby w cywilnych ubraniach, twierdząc, że są policjantami. Na dowód pokazali fałszywe legitymacje. Staruszce zarzucili kradzież złotego łańcuszka i zażądali, by wpuściła ich do środka. Podczas „przeszukania” ukradli drobne przedmioty i portfel, a straty sięgnęły 2 tysięcy złotych.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i Komisariatu Policji Wrocław – Leśnica zatrzymali dwie osoby podejrzane o to, że podając się za policjantów okradali mieszkańców. Zatrzymani to wrocławianie – mężczyzna w wieku 22 lat oraz 32 – letnia kobieta. Oboje trafili do policyjnego aresztu.

 Do zatrzymania doszło w jednym z wrocławskich hoteli, gdzie podejrzani mieli wynajęty pokój. Jak wynika z ustaleń policjantów, sprawcy działali na terenie powiatu wrocławskiego i świdnickiego. Kobieta i mężczyzna przedstawiali się za policjantów i wchodzili do mieszkań pod pretekstem „wykonywania czynności” związanych z oszustwami czy też kradzieżami. Następnie, wykorzystując chwilę nieuwagi, kradli głównie pieniądze, dokumenty i telefony komórkowe. W kilku przypadkach zabierali też wymienione przedmioty, twierdząc, że „zabezpieczają je” w związku z prowadzonym postępowaniem.

 Policjanci udowodnili im, co najmniej 9 tego typu przestępstw. Oboje podejrzani usłyszeli zarzuty podszywania się pod funkcjonariuszy publicznych oraz kradzieży mienia, za co grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd, który na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

 W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się np. telefonicznie z najbliższą jednostką policji, aby zweryfikować podawane przez policjantów czynności służbowe. Podobnie w przypadku zabezpieczenia przedmiotów, należy pamiętać, że na tę okoliczność sporządzany jest protokół, a dalsze wyjaśnienia w sprawie mają miejsce w jednostce policji.

/KWP Wrocław, opr. red./

Poprzedni artykułByła prezentem pod choinkę? [Aktualizacja]
Następny artykułRuszają zapisy do Coca-Cola Cup 2015