Strona główna Bez kategorii Były wiceprezydent przeciwko satanizmowi

Były wiceprezydent przeciwko satanizmowi

55

Zapowiedziany w Świdnicy koncert death metalowego zespołu Vader wywołał reakcję  Ireneusza Pałaca, byłego zastępcy prezydenta Świdnicy z ekipy Wojciecha Murdzka. W liście otwartym do obecnych władz miasta pisze: „W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu, promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca.” Tymczasem zespół nawet nie podpisał umowy z ŚOK-iem.

Vader_2011_in_Rostock

Zespół Vader

Informacja o planowanym na 28 lutego koncercie najpopularniejszego w Polsce  – obok Behemota – zespołu grającego ciężki metal pojawiła się 21 stycznia. Dopiero teraz zareagował były zastępca prezydenta, a dziś radny powiatowy Ireneusz Pałac, pisząc list otwarty do władz miasta:

                                                                                                              Świdnica 26.01. 2014

Szanowna Pani Beata Moskal-Słaniewska

Prezydent Miasta Świdnica

 

Szanowny Pan Szymon Chojnowski

Zastępca Prezydenta Miasta Świdnica

 

Szanowny Pan Jan Dzięcielski

Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.

 

Szanowni Państwo,

 Zwracam się do Państwa, jako do osób w najwyższym stopniu odpowiedzialnych za funkcjonowanie instytucji samorządowych w Świdnicy, z pytaniem, czy planowany w Świdnickim Ośrodku Kultury występ zespołu Vader mieści się w kreowanej przez władze miasta polityce kulturalnej.

 Sadzę, że w sformułowaniu rzeczowego stanowiska mogą być Państwu pomocne tłumaczenia tekstów piosenek tego zespołu dostępne na portalu www.tekstowo.pl

Mam nadzieję, że po ich lekturze dojdziecie Państwo do oczywistych wniosków i podejmiecie jednoznaczne decyzje. Na wypadek, gdyby, ku mojemu rozczarowaniu, planowali Państwo zbyć mnie wyjaśnieniami typu wolność wypowiedzi twórców lub duże zainteresowanie publiczności, proszę darować sobie redakcję odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie.

Zamiast niej oczekiwałbym wytłumaczenia, czy dostrzegają Państwo jakąś sprzeczność w proponowaniu przez podległą Wam jednostkę miejską tego typu koncertów oraz Waszego osobistego udziału w Wigilii Wszystkich Świdniczan, Orszaku Trzech Króli, Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, Dniach Papieskich, uroczystościach religijnych i spotkaniach opłatkowych.

 W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu, promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca. Obecnie ster władzy jest w Państwa rękach. Dlatego od Państwa oczekuję właściwej reakcji.

 

Z poważaniem.

Ireneusz Pałac

Jak tymczasem informuje Bożena Kuźma, p.o. dyrektora ŚOK-u, umowa z zespołem Vader na wynajęcie sali nie została podpisana. – Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury, pan Bartosz Łabuda, pospieszył się z informacją o koncercie. Zespół przesłał pytanie w sprawie możliwości wynajęcia sali, uzyskał odpowiedź i na tym na razie sprawa się zakończyła. Ostatecznych decyzji nie ma. Zapowiedź zostanie usunięta z naszej strony internetowej – informuje Bożena Kuźma.

– Z informacji ŚOK wynika, że umowa z zespołem nie została jeszcze sfinalizowana. Jeśli zespół będzie chciał wynająć salę, to nie widzę przeciwwskazań – mówi tymczasem zastępca prezydenta Szymon Chojnowski. – Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Świdnica jest miastem otwartym – bez cenzury. Indywidualna wrażliwość nie może ograniczać palety prezentowanych poglądów, wypowiedzi artystycznych i innych przejawów społecznej aktywności, jeżeli nie naruszają obowiązującego porządku i bezpieczeństwa.  Obecność na koncercie zespołu nie jest obowiązkowa i każdy ma możliwość swobodnego wyboru i partycypacji w wydarzeniach kulturalnych i innych.

***

Protesty przeciwko muzykom mają w Polsce długą tradycję. W Kłodzku kilka lat temu blisko 200-osobowa grupa parafian protestowała przeciwko koncertowi zespołu KULT, ten sam zespół miał problemy ze zorganizowaniem koncertu w Opolu. W 2009 roku głośny był protest przeciwko koncertowi Madonny. Na cenzurowanym stale jest Behemot. Po protestach w 2014 roku został odwołany koncert zespołu w Poznaniu. Zresztą wszędzie, gdzie się pojawia, natychmiast budzi aktywność grup katolickich.

/asz/

 

Poprzedni artykułNajlepsi sportowcy gminy Żarów
Następny artykułSpuścił paliwo z koparki