Strona główna Bez kategorii Rocznica skromna. W 2015 książka o Solidarności

Rocznica skromna. W 2015 książka o Solidarności

12

Jaka była świdnicka Solidarność? Jak miasto przeżywało wprowadzenie stanu wojennego? Do dziś nie ukazało się ani jedno kompleksowe opracowanie historii Świdnicy w latach 80-89.  Pierwsza, profesjonalnie opracowana publikacja ma być gotowa w przyszłym roku. Tymczasem 33-rocznica wprowadzenia stanu wojennego będzie  upamiętniona bardzo skromnie.

W sobotę, 13 grudnia 2014, na tradycyjnym nabożeństwie w intencji ofiar stanu wojennego, modlić się się będą byli i obecni działacze NSZZ Solidarność. Msza św. rozpocznie się o godzinie 18.00 w katedrze świdnickiej. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową. – Nie włączamy się w żadne działania związane z marszem Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Każdy, kto chce się włączyć, pojedzie do stolicy indywidualnie – zaznacza Zofia Cierniewska, przewodnicząca świdnickiej NSZZ Solidarność.

foto4 z

– 13 grudnia 1981 roku Świdnica podobnie jak całe województwo wałbrzyskie objęta była dwiema akcjami – mówi historyk Janusz Maniecki. – Pod kryptonimem „Jodła” kryło się zatrzymywanie działaczy Solidarności. Ta akcja powiodła się wokoło 80%. Druga nazwano „Klon”. Funkcjonariusze SB i milicjanci docierali do kolejnej części wytypowanych działaczy i przeprowadzali z nimi rozmowy, przede wszystkim zniechęcające do oporu.  Kto został zatrzymany, jakie były losy internowanych, jak rodziło się podziemie – po raz pierwszy w Świdnicy kompleksowe informacje znajdą się w przygotowywanej przez Janusza Manieckiego publikacji pod roboczym tytułem „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980-89”.

Książka powstaje z inicjatywy związku przy współpracy Urzędu Miejskiego (projekt uzyskał duże wsparcie byłego prezydenta miasta, Wojciecha Murdzka). Nad wydawnictwem czuwa Miejska Biblioteka Publiczna. Publikacja opiera się na setkach materiałów źródłowych, pozyskiwanych w ogromnej mierze z Instytutu Pamięci Narodowej. Integralną część stanowią wspomnienia uczestników ruchu solidarnościowego. – Od lipca przeprowadziłem około stu rozmów, prawdopodobnie w tym miesiącu zakończę tę część przygotowań. Wszystkie rozmowy zostały zarejestrowane – mówi autor. Historia świdnickiej Solidarności ma być gotowa w lutym, a wydanie planowane jest w drugiej połowie 2015 roku. – Chcemy tą książką uczcić 35. rocznicę powstania Solidarności i oddać hołd tym świdniczanom, którzy ryzykując nawet życie walczyli o wolną Polskę – dodaje Zofia Cierniewska.

/asz/

Poprzedni artykułSudecka Ofensywa tylko w Świdnicy
Następny artykułŚwidnica Rally zakończyła sezon w Jugowie [FOTO]