Strona główna Bez kategorii O pieniądzach na nadzwyczajnej sesji

O pieniądzach na nadzwyczajnej sesji

68

Czy uchylić krytykowaną uchwałę poprzedniej rady o gospodarowaniu odpadami w nieruchomościach niezamieszkałych, symbolicznie obniżyć podatki i jaką pensję przyznać nowej pani prezydent? Decyzje w tych sprawach na trzeciej, nadzwyczajnej sesji już 16 grudnia podejmie nowa Rada Miejska Świdnicy.

Sesja Rady Miejskiej w Świdnicy (9)

Radni RM w Świdnicy

– Ze względu na terminy wszystkie te sprawy wymagają szybkich uzgodnień, dlatego zadecydowałem o zwołaniu sesji nadzwyczajnej – mówi Jan Dzięcielski, przewodniczący rady. – Zarówno w kwestii odpadów, jak i podatków datą wiążącą jest 1 stycznia 2015, nie możemy więc czekać.

Uchwała o odpadach do kosza

29 sierpnia 2014 roku Rada Miejska przyjęła, choć nie musiała, uchwałę o przejęciu gospodarki odpadami w nieruchomościach niezamieszkałych, czyli m.in. zakładach pracy, szkołach, hotelach, restauracjach, sklepach. Krytyka pojawiła się dopiero w październiku wraz z nowym cennikiem. Okazało się, że tylko szkoły powiatowe w Świdnicy zapłacą o 100 tysięcy, a szpital Latawiec o 150 tysięcy złotych więcej niż dotychczas. Przeciwko zmianom najgłośniej zaprotestowali działkowcy. To po ich apelach na ostatniej sesji poprzedniej kadencji z uchwały usunięto zapis o opłatach dotyczących ogrodów działkowych. Były zastępca prezydenta Ireneusz Pałac zapowiedział przygotowanie zmian w uchwale, ale do ich wprowadzenia już nie doszło. Nowa prezydent Beata Moskal – Słaniewska już w kampanii mówiła, że uchylenie uchwały będzie jedną z pierwszych jej decyzji. Czy pomysł zyska poparcie większości radnych, okaże się we wtorek 16 grudnia. Obecną prezydent popierają radni SLD, PO, PiS, ŚFR i kilku niezależnych.

Podatki symbolicznie mniejsze

Zgodnie z projektem uchwały podatki od nieruchomości w 2015 roku mają pozostać na obecnym poziomie, z jednym wyjątkiem. Obniżona zostanie stawka dla sklepów. Dotychczas dla tego rodzaju działalności podatek był identyczny jak dla stacji paliw, banków i salonów gier, i sięgał maksymalnej, przewidzianej prawem stawki 23,03 zł od m2 powierzchni użytkowej oraz 0,89 zł od m2 gruntu. Zmiana dotyczy zrównania stawek w lokalach handlowych ze stawkami w lokalach, w których prowadzona jest inna działalność gospodarcza – odpowiednio 22,35 zł i 0,84 zł. W skali roku po tej obniżce do kasy miejskiej ma trafić o 80 tysięcy złotych mniej.

Ile zarobi prezydent?

– Zaproponowałem dla Beaty Moskal-Słaniewskiej tyle samo, ile zarabiał Wojciech Murdzek – mówi przewodniczący Dzięcielski. W projekcie uchwały znajduje się zapis o kwocie 12 340 zł, a składa się na nią: pensja zasadnicza 5 875 zł, dodatek funkcyjny 2 100 zł, dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego 1 175 zł oraz dodatek specjalny w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w wysokości 3 190 zł. Jeśli radni zgodzą się na taką wysokość pensji, uchwała wejdzie w życie z dniem podjęcia, ale będzie obowiązywała od 9 grudnia, czyli od dnia oficjalnego rozpoczęcia pracy.

/asz/

III nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy rozpocznie się 16 grudnia o godzinie 11.00 w sali narad USC.

      PORZĄDEK OBRAD:

 

  1. Otwarcie III sesji Rady Miejskiej i stwierdzenie quorum.
  2. Przedstawienie i przyjęcie porządku III sesji Rady Miejskiej.
  3. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
  4. Przedstawienie projektów uchwał i ich podjęcie – (zał. nr 1, proj. III/: 1-6)
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Zakończenie III sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

Wykaz projektów uchwał na III sesję Rady Miejskiej w Świdnicy

III/1. w sprawie uchylenia uchwał Rady Miejskiej w Świdnicy

III/2. zmieniająca uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym składanej przez właścicieli  nieruchomości położonych na terenie Gminy Miasto Świdnica

III/3. zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości
i porządku na terenie Gminy Miasto Świdnica

III/4. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości

III/5. w sprawie określenia wzorów formularzy w podatku od nieruchomości

III/6. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Świdnicy- Pani Beaty Moskal-Słaniewskiej

 

Poprzedni artykułMKS przerywa serię porażek
Następny artykułWygraj biżuterię na gwiazdkę [KONKURS]