Strona główna Polityka Worsa nie będzie starostą?

Worsa nie będzie starostą?

43

Znane już są oficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Świdnickiego. Najwięcej mandatów zdobył PSL i Komitet Wyborczy Wyborców Wspólny Powiat, gdzie liderem jest Zygmunt Worsa. To jednak nie zapewnia mu wyboru na szefa powiatu. Obecny starosta może okazać się wygranym i przegranym tegorocznych wyborów samorządowych.

worsazygmunt

Wszystko wskazuje na to, że Zygmunt Worsa przez najbliższe cztery lata nie będzie pełnił funkcji starosty. Obecnie trwają rozmowy koalicyjne, które prowadzi Platforma Obywatelska (4 mandaty), Wspólnota Samorządowa (4 mandaty) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 mandatów), ale układanka nie jest prosta. Koalicji potrzebne jest co najmniej 14 głosów, a ma ich tylko 13.  Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, języczkiem u wagi może być Kazimierz Chajduga, który do Rady Powiatu wszedł z komitetu Sabiny Cebuli.

Robert Jagła, poseł, a zarazem lider powiatowej Platformy Obywatelskiej zapewnia, że rozmowy trwają, a scenariuszy jest kilka. – Jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach – mówi Jagła. O rozmowy koalicyjne zapytaliśmy również obecnego prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. – Oczywistą rzeczą jest koalicja Wspólnoty Samorządowej z Platformą Obywatelską. Rozmowy takie już się toczą. Natomiast nie ma jeszcze mowy o personaliach. Trzeba brać jeszcze pod uwagę wynik wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, które w tej sytuacji będzie naturalnym partnerem koalicyjnym – mówi Murdzek. Na tym etapie Wojciech Murdzek nie chce się wypowiadać co do ewentualnego objęcia stanowiska starosty w razie przegranej w II turze wyborów prezydenckich.

tepe

Skład obecnej Rady Powiatu Świdnickiego

PSL

Magdalena Urbańska-Malucha

Zygmunt Bednarz

Tadeusz Szybiński

Edmund Staniewski

Maria Karkowska

PiS

Barbara Burak

Robert Garstecki

Urszula Ganczarek

Piotr Zalewski

Platforma Obywatelska

Stanisław Jarzyna

Ryszard Chołko

Krzysztof Sołtys

Piotr Fedorowicz

SLD

Beata Moskal-Słaniewska

Ryszard Kuc

Wspólnota Samorządowa

Wojciech Murdzek

Ireneusz Pałac

Beata Nejman

Bogdan Kożuchowicz

Wspólny Powiat

Zygmunt Worsa

Alicja Synowska

Paweł Ozga

Ryszard Gawron

Szczepan Kownacki

Razem dla Powiatu

Marek Zywer

Wiesław Witkowski

Sabina Cebula Porozumienie

Kazimierz Chajduga

Poprzedni artykułEmocje do końcowego gwizdka
Następny artykułChłopcy wrócili na szlak zwycięstw