Strona główna Bez kategorii Wizyta premier Kopacz i kanclerz Merkel

Wizyta premier Kopacz i kanclerz Merkel

0

Już w najbliższy czwartek, 20 listopada 2014 roku premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezmą udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej. Szefowe rządów spotkają się w byłej posiadłości rodziny von Moltke, dziś siedzibie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, by uczcić 25 lat wspólnych starań o pojednanie i porozumienie między niegdyś zwaśnionymi państwami, wezmą ponadto udział w uroczystym otwarciu wystawy plenerowej „Odwaga i Pojednanie”.  Szefowe rządów Polski i Niemiec odwiedzą także Kościół Pokoju w Świdnicy.

Krzyzowa

Krzyżowa, dawny majątek rodziny von Moltke, siedziba ruchu oporu „Krąg z Krzyżowej”, dzisiaj Fundacja na rzecz Porozumienia Europejskiego. Tutaj spotkają się Ewa Kopacz i Angela Merkel.

25 lat temu, 12 listopada 1989 roku na dziedzińcu w Krzyżowej odbyła się Msza Pojednania z udziałem pierwszego niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza RFN Helmuta Kohla. Przekazany sobie symbolicznie znak pokoju zinterpretowano jako nowy początek w relacjach polsko-niemieckich. Wizyta zakończyła się podpisaniem wspólnej deklaracji. Otworzyła ona prace nad przygotowaniem nowych układów między Polską a Niemcami, granicznego oraz o dobrym sąsiedztwie. Wolą obu mężów stanu było utworzenie w Krzyżowej centrum spotkań młodzieży z Polski i Niemiec. W 25 rocznicę mszy, 12 listopada 2014 roku, w Krzyżowej modlili się biskupi ewangeliccy i katoliccy, zorganizowano również konferencję. Ze względu na trwający wówczas szczyt G6 nie było szans na wizytę kanclerz Niemiec w Krzyżowej. Angela Merkiel wspólnie z Ewą Kopacz jubileusz uczci 20 listopada. Obie szefowe rządów otworzą nową, plenerową wystawę.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w całości została poświęconą niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie.

Wystawa ta ma nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić młodych ludzi do rozmowy o swojej własnej i o wspólnej historii.

/opr.red./

 

Poprzedni artykułRozśpiewane Uniwersytety III Wieku
Następny artykułRuszają rozgrywki żarowskiej halówki